Pizza - dowiedz się dlaczego zrobiła światową karierę!

Materiał informacyjny - Mojo
Pizzę jadł każdy z nas, każdy ma też jej ulubioną wersję. Jej początki to południowe Włochy, Neapol i pożywienie - proste, tanie - dla ubogich mieszkańców regionu. Był to po prostu rodzaj mącznego placka, do którego dodawano wodę, drożdże, oliwę i podawano solo albo z minimalnymi, sezonowymi dodatkami.

Ta prekursorka pizzy była istotną częścią diety niezamożnych neapolitańczyków. Nie mieli pieniędzy na wykwintne dania, musieli wykorzystać to, co było dla nich dostępne. Tak powstała większość słynnych potraw najwspanialszych kuchni świata.

Wyraz „picea”, oznaczający po łacinie “placek mączny” to źródłosłów obecnego terminu “pizza”. Mówi wiele o historii tej potrawy. Część dowodów naukowych każe przypuszczać, że pizza historycznie pochodzi ze Starożytnej Grecji, skąd przywędrowała do Imperium Rzymian. Włosi byliby zatem i w tym zakresie spadkobiercami starożytnych Greków i Rzymian.

Pizza doczekała się wielu wyróżnień. Neapolitana jest tak sławnym i uznanym daniem, że w 2010 roku certyfikowano ją jako unikalną lokalną recepturę, a w 2017 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 9 lutego obchodzimy światowy dzień pizzy, choć Włosi wyłamują się, jak to często Włosi i celebrują pizzę 17 stycznia.

Pizza - poznaj Margheritę, Królową Pizzy!

Pizza ewoluowała znacznie, gdy w XVII wieku do Europy dotarły pomidory. Zaczęły być wykorzystywane do przyrządzania sosów i wprowadzono w życie pomysł podawania placka mącznego z tym właśnie dodatkiem - obok wcześniejszych - sera, ziół i oliwy. Pizza z pomidorami wypaliła i stała się jej klasyczną odmianą.

Pizza Margherita stworzona została i nazwana na cześć królowej Małgorzaty Sabaudzkiej. Jej autorem był słynny neapolitański kucharz Raffaele Esposito. Prosty przepis składa się z bazy z pomidorów, sera mozzarella i bazylii.

Margherita była nie tylko bardzo smaczna, ale jej kolory nawiązywały do włoskich barw narodowych. Ta uwielbiana przez rzesze koneserów i zwykłych ludzi pizza to klasyka kuchni włoskiej.

Pizza - poznaj najpopularniejsze warianty włoskie!

Pizza neapolitańska, o której pisaliśmy wyżej, robiona jest z cieniutkiego ciasta o przypieczonych brzegach. Składniki są minimalne: pomidory odmiany San Marzano, mozzarella z mleka bawolic, oliwa i przyprawy. Margherita jest wypiekana w piecach opalanych węglem.

Inną znaną pizzą neapolitańską jest Marinara.

Fritta, czyli pizza smażona jest bliską krewną klasycznej Neapolitany. Fritta to pizza oszczędna, ale jest prawdziwym przysmakiem wśród Włochów. Podaje się ją jako złożony, smażony placek, lub dwa smażone placki z nadzieniem pomiędzy nimi.

Pizza Bianca jest również ulubienicą rdzennych mieszkańców Italii. Sos w białej pizzy nie jest pomidorowy, a przyrządza się go na bazie mleka. Biankę podaje się zazwyczaj z serem i wędliną.

Pizza Rzymska jest innowacją, gdyż można ją kupić “na kawałki”, może stanowić zatem lekki lunch dla jednej osoby. Ciasto jest tu grubsze niż w Neapolitanie. Pizzę Rzymską podaje się z serem, ziołami, oliwą i szynką parmeńską.

Pizza - zasmakuj w nieskończonych jej wariantach i wersjach!

Pizze spoza Włoch, które zdobyły światowy rozgłos i popularność to Pizza Nowojorska, czy słynna, smażona pizza z Chicago. W większości miejsc na świecie konsument ma do wyboru wiele najróżniejszych wariantów pizzy.

Polacy chętnie jedzą pizzę z kiełbasą i boczkiem, ale lubią też Pepperoni - pizzę z salami i Funghi. Nasi rodacy cenią również pizze z owocami morza, czy Hawajską - z ananasem.

Pizza w kawałkach jest oferowana w wielu lokalach i nawet piekarniach jako szybki posiłek „na mieście”. Właściwie każdy Polak niezależnie od diety i upodobań znajdzie pizzę dla siebie - wegetariańską, wegańską, z leśnymi grzybami lub chorizo.

Gdy jesteś w Lublinie, mieście gdzie dzieje się dużo kulturalnych i studenckich imprez, weź pod uwagę odwiedzenie Mojo. Tu odpoczniesz przy smakowitym jedzeniu, złapiesz oddech, odzyskasz Zen i w miłym towarzystwie poczujesz, że twoje mojo wraca. Mojo znajdziesz na lubelskim Miasteczku Akademickim, przy ulicy Idziego Radziszewskiego 8.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto