Piłka ręczna: Polki przegrały na Słowacji. Matematyczne szanse na awans

Maciej Tomczak
Już na początku kwalifikacji do mistrzostw Europy polskie piłkarki ręczne niemal straciły szanse na awans do turnieju finałowego. W niedzielę w Hlohovcu Polski uległy Słowacji 28:32.

"Biało-czerwone" rozpoczęły eliminacje od środowej porażki w Lublinie z Czarnogórą 21:31. Aby zachować szanse na awans, konieczne było zwycięstwo w drugim meczu ze Słowacją.

Przed meczem w Hlohovcu polska kadra została dodatkowo osłabiona. Z gry wypadły m. in. zawodniczki SPR Lublin Małgorzata Majerek i Agnieszka Tyda oraz Iwona Niedźwiedź-Cecotka z duńskiego Aarhus.

Mimo osłabień w niedzielę podopieczne Krzysztofa Przybylskiego zagrały lepszy mecz i długo przeciwstawiały się gospodyniom. W pierwszej połowie kilkakrotnie doprowadzały do remisu, a w 28 min. objęły nawet prowadzenie. Do przerwy jednak Słowaczki prowadziły 16:14.

Po zmianie stron mecz był już mniej wyrównany. Zawodniczki z kraju naszych południowych sąsiadów, praktycznie ograniczając nasze szanse na awans do minimum. By zagrać w przyszłorocznych mistrzostwach Europy Polki muszą nie tylko wygrać pozostałe mecze w grupie, ale i liczyć na potknięcia rywalek.

Słowacja – Polska 32:28 (16:14)
Słowacja: Z. Tothova, Grandtnerova – Hodoskova 1, Halasova 2, Benuskova, Dubajova 5, Stuparicova 4, Pajtasova 4, Sukennikova, Popluharova 1, Jansakova 3, Jakubisova 6, A. Tothova 6.
Polska: Kowalczyk, Sadowska – Małek, Stachowska 1, Dworaczyk 4, Wilamowska 4, Kudłacz 7, Byzdra 4, Waga 4, Wojtas, Gunia 4, Kulwińska.