Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy w Lublinie ogród wertykalny

Leszek Mikrut
Pierwszy w Lublinie ogród wertykalny
Pierwszy w Lublinie ogród wertykalny Leszek Mikrut
Pod koniec września br. ogród wertykalny w postaci zewnętrznej zielonej ściany został zamontowany na budynku rektoratu Uniwersytetu Przyrodniczego.

Usytuowany jest on od strony południowej przy wyjściu ewakuacyjnym. Obiekt ma wymiary 3,3 m x 6,05 m i jest instalacją trwale zamontowaną na murze, zasilaną wodą. Będzie on wykorzystywany nie tylko w celach dekoracyjnych, ale także naukowych.

Sam pomysł nie jest nowatorski, gdyż podobne rozwiązania są bardzo popularne, szczególnie w centrach dużych miast, gdzie brakuje terenów zieleni miejskiej. Wymyślił go francuski botanik Patrick Blanc, zafascynowany lasami deszczowymi. A swoją pasją zainspirował on wielu architektów krajobrazu na całym świece.

- Pomysł zrodził się w trakcie comiesięcznych warsztatów dla studentów kierunku architektura krajobrazu, podczas których mieli oni okazję spotykania się z praktykami z tej branży – informuje Ewelina Widelska z Katedry Projektowania i Konserwacji Krajobrazu Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu UP. - Wówczas to postanowiliśmy napisać wspólny wniosek o dofinansowanie do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na instalację i badanie takiej ściany pod kątem przydatności zastosowanych rozwiązań w naszych warunkach klimatycznych. Okazało się, iż jest to bardzo istotny projekt z uwagi na jego nowatorską formę, szczególnie w kontekście aktualnych dyskusji na temat zieleni w mieście, zmieniającego się klimatu, czy zjawiska miejskiej wyspy ciepła, polegającego na termicznym uprzywilejowaniu przestrzeni miejskiej względem otaczających ją obszarów niezabudowanych - dodaje.

Jest to swoista promocja Uniwersytetu Przyrodniczego, który jako pierwszy w Lublinie wprowadził tego typu instalację. A prace realizowane były we współpracy z firmą „Twój Świat”, która jednocześnie zleca Uczelni prowadzenie badań nad wykorzystaniem roślin w budowie zielonych ścian.

- W dobie silnej urbanizacji poszukuje się takich rozwiązań, które mogą w pewnym zakresie rekompensować tereny zieleni miejskiej, ograniczane nowymi inwestycjami, głównie w strefach o funkcjach centrotwórczych – tłumaczy Ewelina Widelska, jedna z autorek projektu. - Instalacja tego typu ma też ogromne znaczenie dydaktyczne i doświadczalne, szczególnie pod kątem wytrzymałości roślin na zewnętrzne warunki atmosferyczne.

W ogrodzie wertykalnym UP zastosowano ponad 20 gatunków roślin, zarówno krzewów, jak i bylin. Wśród sadzonek znalazła się nawet lawenda i poziomka. Rośliny są umieszczone w specjalnych filcowych kieszeniach, w których znajduje się ziemia.

- Jeżeli okaże się, że pewne rośliny nie przetrzymają zimy, będą wymienione na inne – zapewnia Ewelina Widelska, z wykształcenia architekt krajobrazu, ale przede wszystkim praktyk. - Jest to też zasadniczym założeniem naszego eksperymentu, aby określić, które z roślin są najlepiej przystosowane do naszych warunków klimatycznych oraz które będą najkorzystniej prezentowały się na takiej ścianie, ponieważ aspekt estetyczny jest tu niemniej istotny - uzupełnia.

Stworzenie ściany kosztowało około 50 tysięcy złotych, fundusze pochodzą od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Pierwszy w Lublinie ogród wertykalny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto