MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze Forum Gospodarki Wodnej w Chełmie za nami

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Forum odbyło się w sali widowiskowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej.
Forum odbyło się w sali widowiskowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej. UM Chełm
Ponad 130 komunalników i samorządowców z całej Polski przyjechało do Chełma na pierwsze Forum Gospodarki Wodnej. Forum zorganizowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Chełmie rozpoczęło się 13 marca w sali widowiskowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej. Były interesujące rozmowy o wodzie, problemach i przyszłości.

Pierwsze Forum Gospodarki Wodnej w Chełmie to unikalne wydarzenie skupiające ekspertów, komunalników i praktyków z szeroko rozumianej dziedziny zarządzania zasobami wodnymi. Rozpoczęło się w środę 13 marca, a zakończyło w czwartek 14 marca.

Podczas forum omawiane były innowacyjne strategie zrównoważonego wykorzystywania wód, wyzwania dotyczące ekologii wodnej oraz najnowsze technologie wspierające efektywne gospodarowanie jej zasobami. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele spółek komunalnych, samorządów oraz branżowców.

W ramach forum odbyło się sześć paneli dyskusyjnych

Tematem pierwszego panelu były "Zewnętrzne możliwości finansowania inwestycji wodno-ściekowych na lata 2024 - 2027". Wśród panelistów byli: Renata Brudnowska – dyrektor techniczny MPGK Chełm Sp. z o.o., Beata Janczak – dyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu w Lublinie, Ryszard Boguszewski – prezes Zarządu EuroCompass Sp. z o.o., Anna Czyżewska – z-ca dyrektora Departamentu Wód i Adaptacji do Zmian Klimatu NFOŚiGW.

- Jeżeli chodzi o gospodarkę wodno-ściekową, obecnie polskie miasta i gminy mogą korzystać m.in. z unijnych programów FEnIKS, a w przypadku samorządów z Lubelszczyzny, Podkarpacia czy Podlasia - Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej - podkreśliła Beata Janczak z Agencji Rozwoju Przemysłu w Lublinie.

W panelu na temat gospodarki ściekowej w obliczu zmian wynikających z nowelizacji prawa wodnego udział wzięli: Jakub Oleszczuk – prezes chełmskiego MPGK, Andrzej Kmicic prezes PGK w Krasnymstawie, Wojciech Witowski – prezes Zarządu Ścieki Polskie Sp. z o.o , Ziemowit Nowosad, dyrektor departamentu komunalnego UM Chełm i dr Jędrzej Bujny – Radca prawny, doktor nauk prawnych.

Jednym z tematów była też pomoc wodociągów w odbudowie Ukrainy. Uczestnicy kolejnego panelu dyskutowali na temat dążenia do neutralności energetycznej oraz o oszczędzaniu wody. Dyskutowano też o rozwiązaniach informatycznych i technologii wspierającej polskie spółki wodociągowe.

Na zakończenie dnia odbyło się spotkanie autorskie z Janem Mencwel, autorem książki „Hydrozagadka”.

Następnego dnia w czwartek 14 marca uczestnicy forum zwiedzali Ujęcia Wody „Bariera”, Oczyszczalni Ścieków „Bieławin.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwsze Forum Gospodarki Wodnej w Chełmie za nami - Chełm Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto