Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Pierwsza popandemiczna Wielkanoc”. Rozmowa z ks. Mirosławem Ładniakem na temat Triduum Paschalnego

Rafał Gliński
Rafał Gliński
Jacek Cherek/Archiwum Polska Press
Triduum Paschalne to najważniejsze 3-dniowe wydarzenie w całym roku liturgicznym katolików. Jego istotą jest celebracja misterium paschalnego: Męki Pańskiej, śmierci Jezusa na krzyżu oraz zmartwychwstania. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek mszą Wieczerzy Pańskiej, a kończy niedzielnymi nieszporami.

Tegoroczne święta wielkanocne będą różnić się od dwóch poprzednich. Pandemia koronawirusa ograniczyła wtedy mocno kontakty wiernych i duchownych. – Mam ciągle w pamięci Triduum Paschalne z 2020 roku, kiedy praktycznie nikogo nie było w kościele oprócz księży i posługi liturgicznej. To było przygnębiające doświadczenie i miejmy nadzieję, że już nigdy nie wróci – wspomina ks. Mirosław Ładniak, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie.

Wielki Czwartek (14 kwietnia) to koniec Wielkiego Postu i zarazem początek Świętego Triduum Paschalnego. – To wtedy ustanowione zostały dwa sakramenty - eucharystii i kapłaństwa. Są one ze sobą ściśle powiązane. W wielu kościołach kapłani naśladując Chrystusa, obmywają nogi wiernych. Ten znak liturgiczny uczy służby drugiemu człowiekowi – tłumaczy ks. Ładniak.

W Wielki Piątek (15 kwietnia) w kościołach nie jest odprawiana msza święta. Jest tylko Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża świętego. – Na nowo przeżywamy tajemnicę śmierci Pana Jezusa. Dla ludzi wierzących jest to nieustanne odkrywanie prawdy, że Chrystus umarł za każdego z nas, dla naszego zbawienia. Męczeńska śmierć Chrystusa była więc aktem miłosierdzia – mówi proboszcz parafii na lubelskim Czechowie Północnym.

Po liturgii Najświętszy Sakrament zostaje uroczyście złożony do grobu. Wielu wiernych urządza pielgrzymki po kościołach, aby podziwiać przedstawienia Grobu Pańskiego i modlić się przy nim. – To piękny zwyczaj, do którego gorąco zachęcam – dodaje ks. Mirosław Ładniak.

Wielka Sobota rozpoczyna się od święcenia pokarmów. Wieczorem odbywa się najważniejsza część Triduum, czyli liturgia wigilii paschalnej. – Palimy wtedy ognisko, święcimy ogień, odnawiany przyrzeczenia chrzcielne - celebrujemy w ten sposób tajemnicę zmartwychwstania Chrystusa i jego wpływu na nasze zbawienie – wyjaśnia duszpasterz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Pierwsza popandemiczna Wielkanoc”. Rozmowa z ks. Mirosławem Ładniakem na temat Triduum Paschalnego - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto