Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękny ogród jest wizytówką naszego domu

Paweł Żurek
123rf
Pierwsze dni wiosny to dla projektantów ogrodów pracowity czas. Jakie projekty wybierają klienci? Wśród najmodniejszych są ogrody wiejskie, minimalistyczne, czy japońskie.

Stylów, w jakie chcemy zaaranżować swój ogród jest jednak znacznie więcej. Wśród najpopularniejszych można wymienić np. klasyczny, nowoczesny, minimalistyczny i naturalistyczny.

- Klientów jednak nie da się zaszufladkować, bo każdy projekt różni się od siebie. Najważniejsze są detale, jak np. oświetlenie, lampy, kule i rzeźby, bo to one robią na końcu największą różnicę - mówi Łukasz Woliński , właściciel firmy Lunatic Garden.

Jeśli wybierzemy projekt klasyczny, do ogrodu zostaną wprowadzone geometryczne kształty i oś symetrii. Powierzchnię dzieli się wówczas na kwatery, w których sadzi się dekoracyjne, niewielkie drzewo czy krzew. W ogrodzie projektowanym w stylu klasycznym często spotkać można rzeźby, posągi i wazy na rośliny.

- Wybór projektu zależy jednak od tego, co zastaniemy na miejscu - zaznacza Woliński. - Przy nowoczesnym domu nie urządzimy wiejskiego ogrodu. Projektowanie zajmuje około miesiąca. Na początku spotykamy się z klientem, słuchamy, czego oczekuje, a dopiero później przedstawiamy swoją koncepcję takiego a nie innego ogrodu.

Ogród japoński

Choć jak zaznacza Łukasz Woliński, w ogrodnictwie nie można mówić o trendach, to np. ogrody w stylu orientalnym wciąż są dość popularne. Wśród nich wyróżniamy japońskie i chińskie. Oba rodzaje są inspirowane sztuką Dalekiego Wschodu, a ich elementy mają swoją symbolikę. Kompozycja takich ogrodów jest harmonijna, a do dekoracji często wykorzystuje się np. mosty, bramy, przedmioty z bambusa, latarnie, lampiony i misy z wodą.

Także przy projektowaniu ogrodów w innych stylach klientom nie brakuje ciekawych pomysłów.

- W jednym z ogrodów postawiliśmy pionową ścianę z kamieni. Spomiędzy nich wyrastała zieleń. Dość ciekawa była też np. brama w kształcie księżyca. Największą rolę pełnią jednak małe szczegóły, które niejednokrotnie zmieniają ogólny obraz całego ogrodu. Chodzi np. o lampy, kule, rzeźby, czy gongi lub tam-tamy, z którymi też już spotkaliśmy się przy projektowaniu - mówi właściciel Lunatic Garden.

Wielu klientów decyduje się też na tzw. ogrody wiejskie. - Dominującą rolę pełnią tam rośliny i barwy. Choć w ogrodzie panuje harmonia, nie wszystko jest idealnie poukładane. W takim miejscu sadzi się rośliny wiejskie, jak malwy, łubiny i piwonie. W kompozycjach na rabatach rośliny dobiera się na zasadzie kontrastu np. te kwitnące na niebiesko obok tych czerwonych - wyjaśnia Woliński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto