Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Picasso w Lublinie. Od piątku wystawa na Zamku Lubelskim

Paweł Franczak
Sztuka Picassa pokazywana była w Lublinie w 1969 roku. Teraz do lubelskiego muzeum przyjadą pracę nie widziane dotąd w Polsce
Sztuka Picassa pokazywana była w Lublinie w 1969 roku. Teraz do lubelskiego muzeum przyjadą pracę nie widziane dotąd w Polsce Anna Kurkiewicz
Od piątku na Zamku Lubelskim będziemy mogli oglądać dzieła Pabla Picassa.

W latach 50. i 60. ubiegłego wieku aktor Richard Attenborough, znany chociażby z roli Big X w „Wielkiej ucieczce” pakował rodzinę do swojego Bentleya i wyruszał w trzydniową wyprawę z Londynu do Francji, do hotelu na Cap d’Antibes. Po części po to, by odpocząć, zaliczając po drodze najlepsze francuskie restauracje, po części: by poszerzać swoją kolekcję dzieł artysty, którego uwielbiał dokładnie tak, jak fani filmów uwielbiali jego, Pabla Picassa.

W położonej kilkanaście kilometrów od ulubionego hotelu aktora znajdowała się pracownia twórcy kubizmu, Madoura, w której Picasso od 1946 roku tworzył rzeźby, obrazy i ceramikę. Talerze z wizerunkami sów, wazony, których wypukłości pokrywały się z krągłościami narysowanych na nich kobiet, dzbany w kształcie ludzkich twarzy, uśmiechniętych, bo i większość picassowskiej ceramiki to rzeczy radosne i ciepłe. O żywych barwach i zabawnych kształtach, jak dzban-kobieta, z trzema nogami i szyjką w roli koka na głowie. Artysta stosował nieortodoksyjne metody: wykorzystywał resztki z pieca do wypalania, kawałki cegieł, fragmenty żaroodpornych mis do pieczenia, a glinę traktował jak inni artyści brąz. I sam nie traktował ceramiki z przesadną powagą, „Zrobiłem kilka talerzy, z których można jeść”, powiedział pisarzowi Andre Malraux.

Attenborough nie należał do ludzi ubogich (Bentley!), ale dokupowanie kolejnych dzieł nie stanowiło większego wydatku, po prostu były tanie. Ale już w 2017 roku, na aukcji w domu aukcyjnym Sotheby’s 67 obiektów z kolekcji aktora sprzedano za łączną kwotę 1,5 mln funtów, wspomniany wazon z krągłą kobietą osiągnął cenę ponad 300 tys. funtów.

Dziś ceramika Picassa, nie tylko ta z pracowni Madoura, ale i dzieła jubilerskie z Atelier Hugo, które tworzył wspólnie ze złotnikiem Francois Hugo osiąga zawrotne ceny. W zeszłym roku 24 srebrne talerze autorstwa tego duetu zostały sprzedane na aukcji w Hongkongu za 2,5 miliona dolarów. W 2005 roku jeden złoty wisiorek z wzorem zaprojektowanym przez Picassa wyceniono na 10 tysięcy dolarów.

Ogółem hiszpański geniusz stworzył ponad 3,5 tysiąca ceramicznych wzorów, od roku 1947 do 1971 jego nazwiskiem sygnowanych jest 633 kolekcji. Muzeum Lubelskie pokaże 273 jego prace, w tym srebrne talerze, do tej pory nie widziane na żadnej wystawie w Polsce. - Kiedy rozmawiamy z historykami sztuki, którzy dość dobrze znają Picassa, to okazuje się, że większość z nich nie miała świadomości, że wypowiadał się on w takich formach - mówił Andrzej Frejlich, jeden z sześciu kuratorów wystawy.

Oprócz tego na wystawie „Pablo Picasso. Wizerunek wielokrotny” zobaczymy grafiki i ilustracje Picassa, oraz prace jego twórczością zainspirowane. Te autorstwa samego Picassa trafiły do Lublina ze zbioru prywatnego niemieckiego kolekcjonera, Musée Picasso w Antibes na Lazurowym Wybrzeżu i ze zbiorów amerykańskiej rodziny Hugo.

- Picasso miał wiele słynnych powiedzeń, jednym z nich było: „dajcie mi muzeum, a je zapełnię”. No więc dajemy mu miejsce - mówiła Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego.

„Pablo Picasso. Wizerunek wielokrotny”; Muzeum Lubelskie, od dziś do 3 grudnia, bilety 10- 25 zł

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto