Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PESEL dla uchodźców. Od 16 marca mają być przyjmowane wnioski. Gdzie w Lublinie można będzie je złożyć?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Nawet 30 tys. uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy może przebywać w Lublinie. Od 16 marca rusza przyjmowanie od nich wniosków o nadanie numeru PESEL. W Lublinie będzie działało 12 stacjonarnych stanowisk przyjmowania dokumentów. Na uruchomienie większej liczby brakuje sprzętu, głównie skanerów linii papilarnych i zdjęć.

Numer PESEL pozwoli uchodźcom z Ukrainy korzystać m.in. z pomocy społecznej (np. świadczenia 500+), służby zdrowia czy oświaty. Nadanie go uciekinierom umożliwiła specustawa. 16 marca, czyli w najbliższą środę rusza przyjmowanie wniosków od obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granice po 24 lutego.

Wnioski będzie można składać w sześciu punktach na terenie Lublina. Chodzi o BOMy przy ulicach: Wieniawskiej 14, Kleeberga 12a, Filaretów 44, Szaserów 13-15, Wolskiej 1. - Główne miejsce obsługi obywateli Ukrainy będzie mieściło się przy obiekt przy ul. Zemborzyckiej 88 – mówi Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta.

Placówki będą czynne w godzinach pracy urzędu (7.30 – 15.30). Ale miasto jest gotowe wydłużyć czas ich otwarcia.

– Będziemy elastycznie zarządzać czasem pracy – deklaruje Wojewódzki.

W przygotowanych punktach będzie działało 12 stanowisk do obsługi obywateli Ukrainy. Miejscy urzędnicy będą też korzystali z jednego zestawu mobilnego. Do utworzenia większej liczby stanowisk brakuje wyposażenia, chodzi głównie o skanery linii papilarnych oraz zdjęć. - Zwróciliśmy się do administracji rządowej o przekazanie 30 zestawów. Na razie nie dostaliśmy ani jednego – twierdzi Wojewódzki.

Ratusz informuje, że obsługa jednego petenta może zająć ok. pół godziny. Z tego wynika, że w ciągu dnia liczba przyjętych wniosków, przy obecnych zasobach sprzętowych, to nieco ponad 200 dokumentów.

Miasto przygotowuje się też do otworzenia kolejnego punktu przyjmowania wniosków „bliżej śródmieścia”. Ma się mieścić przy ul. Lwowskiej 11 w siedzibie Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych. Planowanych jest tam 20 stanowisk obsługi. Może zacząć działa w ciągu dwóch tygodni, pod warunkiem, że do Lublina dotrą niezbędne skanery.

Aby dostać numer PESEL trzeba będzie złożyć wniosek na papierowym formularzu i okazać dokument tożsamości np. paszport, dowód osobisty czy zaświadczenie o przekroczeniu granicy.

- Gdy obywatel Ukrainy nie będzie miał żadnego dokumentu będzie mógł na podstawie oświadczenia - pod groźbą odpowiedzialności karnej - wskazać te dane osobowe, personalne, które go dotyczą – uzupełnia Wojewódzki.

Lubelski ratusz prowadzi 16 punktów, w których mogą przebywać uchodźcy m.in. 10 w szkolnych salach gimnastycznych. Znajduje się w nich 2,2 tys. osób.

– W Lublinie może przebywać obecnie łącznie 20-30 tysięcy uchodźców z Ukrainy – szacuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Bezpłatne autobusy i parkowanie

Uchodźcy z Ukrainy mogą w Lublinie za darmo korzystać z komunikacji miejskiej, nie płaca też za parkowanie. Takie zwolnienie z opłat obowiązuje na razie do końca marca. We wtorek (15 marca) prezydent Lublina zapowiedział, że ten okres zostanie wydłużony.

– Do końca kwietnia, czyli o kolejny miesiąc – wskazuje Żuk.

Uchwałami w tych sprawach miejscy radni mają zająć się na najbliższej sesji (31 marca).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: PESEL dla uchodźców. Od 16 marca mają być przyjmowane wnioski. Gdzie w Lublinie można będzie je złożyć? - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto