Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Patronat Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS nad Zespołem Szkół Górniczych w Łęcznej

Redakcja
Dwa tygodnie temu, 17 listopada br., w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej doszło do ważnego dla tamtejszej społeczności wydarzenia – podpisania umowy patronackiej z Instytutem Filologii Słowiańskiej UMCS.

Dla IFS to już swego rodzaju tradycja, gdyż umowa z łęczyńskim ZSG jest jedenastym tego typu dokumentem, w ramach którego IFS UMCS zobowiązał się do wspierania dydaktyki szkolnej i uczestniczenia w ważnych wydarzeniach placówki poprzez wszelkiego rodzaju działania edukacyjne. Poprzednio slawiści z UMCS podpisywali podobne umowy ze szkołami z Lublina, Biłgoraja, Białej Podlaskiej i Wisznic.

Celem takich działań jest umożliwienie zainteresowanym uczniom udziału w zajęciach praktycznych głównie z języka rosyjskiego, ale również bułgarskiego, ukraińskiego, białoruskiego i czeskiego, prowadzonych przez patrona naukowego. Młodzież może także śledzić działania studenckich kół naukowych, wspólnie ze studentami realizuje projekty. Pracownicy naukowi i dydaktyczni pomagają zaś swym kolegom z objętych patronatem szkół średnich przy opracowywaniu programu nauczania w klasach z wykładowym językiem rosyjskim, współpracują oni również w programach unijnych, realizowanych w kraju i na Wschodzie (Rosja, Białoruś, Ukraina), a także na południu Słowiańszczyzny. Młodzież szkolna ma dostęp do zbiorów bibliotecznych patrona naukowego.

Szkoła objęta patronatem umieszcza natomiast w swej placówce stosowną tablicę pamiątkową, informującą o takiej współpracy, jak również właściwą adnotację na stronie internetowej, w dokumentach szkolnych i materiałach promocyjnych. Placówka popularyzuje również w środowisku działania patrona naukowego, szczególnie w ramach akcji „drzwi otwartych szkoły”, informując o jego ofercie edukacyjnej, zasadach rekrutacji na studia, natomiast studentom IFS umożliwia odbywanie praktyk językowych w zakresie języka rosyjskiego.

Współpraca stron ma charakter nieodpłatny i nie jest ona określona terminowo.

Zgromadzonych powitał koordynator i inicjator przedsięwzięcia ze strony Zespołu Szkół Górniczych - Daniel Zagrodnik, absolwent Instytutu Filologii Słowiańskiej, podkreślając, iż na terenie powiatu łęczyńskiego funkcjonuje niewiele szkół średnich, w których język rosyjski nauczany jest jako drugi obowiązkowy język. - Cieszymy się, że to właśnie nasza szkoła przyczynia się do propagowania tego języka i wzrostu zainteresowania młodzieży jego nauką – dodał na zakończenie.

Akt podpisania umowy uświetnił występ uczniów, przygotowanych przez nauczyciela języka rosyjskiego Daniela Zagrodnika. Młodzież recytowała poezję rosyjską, śpiewała piosenki i zademonstrowała inscenizację teatralną, przenosząc zgromadzonych gości w zaczarowany świat poezji Samuiła Marszaka, dając im odczuć romantyzm i nostalgię wierszy Aleksandra Puszkina, piękno ponadczasowych piosenek z repertuaru Anny German czy utworów „Maksim”, najpopularniejszej rosyjskiej piosenkarki młodego pokolenia.

Akt objęcia szkoły patronatem naukowym podpisany został przez dyrektora Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS prof. dra hab. Michała Sajewicza oraz dyrektora Zespołu Szkół Górniczych mgra Arkadiusza Maruchę. W uroczystości zaś uczestniczyli także przedstawiciele miejscowych władz, delegowani pracownicy IFS oraz młodzież szkolna.

Profesor Michał Sajewicz w swym wystąpieniu wyraził zadowolenie z faktu, że uczniowie szkół coraz chętniej uczą się języka rosyjskiego oraz biorą aktywny udział w konkursach i warsztatach, organizowanych przez pracowników Instytutu. Podobnego zdania był również dyrektor szkoły Arkadiusz Marucha oraz wice starosta łęczyński Kazimierz Radko.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto