Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Patriotycznie zakręceni: Jakub Jeremicz rysuje historię w komiksie

Marcin Jaszak
Patriotycznie zakręceni: Jakub Jeremicz pokazał, że można znaleźć nowoczesną formę nauki historii, która będzie atrakcyjna i trafi do młodzieży.
Patriotycznie zakręceni: Jakub Jeremicz pokazał, że można znaleźć nowoczesną formę nauki historii, która będzie atrakcyjna i trafi do młodzieży. Małgorzata Genca
Przedstawiamy kolejnego Patriotycznie Zakręconego. Jakub Jeremicz zaproponował, aby wojenne historie kobiet narysować w komiksie.

Miejsce na ziemi Jakuba Jeremicza to... oczywiście Lublin!
- Tutaj żyję, tutaj się rozwijam, tutaj działam. To bardzo urokliwe miasto i mam nadzieję, że nigdy stąd nie wyjadę.

Co oznacza dla Pana określenie lokalny patriota?
- To osoba, która zna historię miejsca, gdzie mieszka. Która interesuje się problemami miasta i stara się je rozwiązywać poprzez swoją pracę. Każdy ma wpływ na to, co się dzieje wokół nas i każdy może być lokalnym patriotą.

Ulubione miejsce w Lublinie to...
- Stare Miasto! Zwłaszcza ciemne i wilgotne podwórka, które pomagają przenieść się w czasie i poczuć zapach historii.

Trwa nasza akcja Patriotycznie Zakręceni, czyli poszukiwanie i przedstawianie osób, które w codziennym życiu pokazują, że patriotą można być naprawę na wiele sposobów. Dziś przedstawiamy osobę, która, według nas, doskonale odpowiada charakterystyce Patriotycznie Zakręconego. To właśnie Jakub Jeremicz, pracownik Dzielnicowego Domu Kultury "Bronowice" w Lublinie. Dzięki jego pomysłowi powstał komiks Kobiety Wojny, którego głównym celem jest zainteresowanie młodych ludzi historią.

- Poszukiwaliśmy nowoczesnej formy przekazu, która trafiłaby do młodzieży, a przy okazji zaangażowała młodych ludzi w sam proces tworzenia. Poprosiliśmy uczennice gimnazjów z Terespola i Opola Lubelskiego, aby spisały opowiadania kobiet z czasów wojny - tłumaczy Jakub Jeremicz.

Sześć zebranych opowieści zostało opublikowanych na stronie projektu Kobiety Wojny - Niezwykłe historie kobiet podczas drugiej wojny światowej. Trzy z nich trafiły do komiksu.

Efekty pracy gimnazjalistek będziemy mogli poznać już w styczniu, podczas wystawy w DDK "Bronowice". Tam już teraz można dostać bezpłatnie komiks.

Więcej o całym projekcie i jego twórcach przeczytacie Państwo w piątkowym wydaniu Magazynu Kuriera Lubelskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto