Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Ludowy: Wystawa projektów studentów KUL i UP

Redakcja
Za nami kolejny, końcowy już etap konsultacji społecznych w sprawie przyszłości Parku Ludowego w Lublinie.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Opracowanie wizji przyszłości zielonego kompleksu nastąpiło po pierwszym spotkaniu projektantów z mieszkańcami miasta w listopadzie ubiegłego roku oraz po warsztatach.

Zadanie to powierzono słuchaczom studiów magisterskich architektury krajobrazu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego, którzy przygotowali projekty oraz analizy parku.

Prace młodych inżynierów, a w niedalekiej przyszłości już magistrów, są częścią procesu konsultacji społecznych, w których twórczo wykorzystane zostały zgromadzone wnioski oraz wytyczne ze spotkań i dyskusji.

W ich finale powstały odważne autorskie wizje przekształcenia obumierającego parku w tętniące życiem miejsce. Każda praca to koncepcja powiązań parku w skali miasta, projekt koncepcyjny oraz szczegóły rozwiązań projektowych.

Głównymi założeniami, z którymi zmagali się studenci, była ochrona parku Ludowego, jako zielonych płuc miasta, przed zabudową oraz konieczność przeprowadzenia kompleksowych badań przyrodniczych, gruntowych i wodnych.

Chodziło też o dostosowanie parku do potrzeb osób przechodzących przez park lub go odwiedzających, powiązanie terenu parku z terenami otaczającymi oraz wprowadzenie nowych, atrakcyjnych form rekreacyjnych.

W czwartek wieczorem w hali Targów Lubelskich na wystawie zaprezentowano sześć projektów – pięć studentów-inżynierów z KUL, jeden – z UP.

Żeńska ekipa w składzie: Milena Jarząbek, Katarzyna Jedlińska, Sylwia Kasperska, Karolina Kokoszka i Maria Michalczyk (projekt nr 1) postawiła na swobodną kompozycję parku, uwzględniła podmokłą strefę przy Bystrzycy, zaproponowała kładkę nad rzeką, kanał wodny oraz ogrodzony i płatny w przyszłości fragment - ogród z nowatorskimi rozwiązaniami edukacyjnymi, makietami roślin, itp. – arboretum.

Również w drugim zespole (projekt nr 2) znajdowały się same kobiety. Agnieszka Siudziak, Justyna Paluch, Ewelina Sobótka, Ewa Surma i Agnieszka Michalczuk skoncentrowały się na kompozycji inspirowanej rozwijającą się roślinnością, rozrastającą się także na teren miasta. Panie zaprojektowały edukacyjne i tematyczne ogrody wodne, kładki i ścieżki poniżej tafli wody, amfiteatr, tarasy, kładki nad Bystrzycą. Ciekawym elementem ich pomysłu jest labirynt z punktem widokowym, park linowy oraz place zabaw.

Z kolei projekt nr 3, składający się z dwóch koncepcji, zaprezentowali panowie: Damian Widowski, Bartosz Chomiuk, Adam Korczak-Sawicki, Kamil Dudarew i Grzegorz Rybczyński. Projektanci zaproponowali kompozycję geometryczną opartą na nowej osi głównej. Ustawili nowoczesne pawilony parkowe przy wejściu do parku i w jego centrum. Usytuowali tarasy, liczne mosty oraz „zielone mosty” nad Bystrzycą, górki widokowe. Kubaturę w centrum parku przykryli zielonym, opadającym do rzeki, dachem.

Ciekawe założenia przyjęła kolejna grupa. Izabela Bielecka, Sylwia Rachańczyk, Izabela Rojek, Agnieszka Rokicka i Katarzyna Skruszeniec (projekt nr 4) usytuowały wielki zbiornik wodny z wodnym placem zabaw w płytkiej jego części w centralnej części parku, udostępniając go także kajakarzom z Bystrzycy. Uwzględniły dziką strefę z kładkami ponad terenem, a w niej park linowy. Studentki zaproponowały również bulwar nad Bystrzycą, plac, pawilony parkowe, plażę i otwarte przestrzenie trawiaste.

Zbiornik wodny i kanały wodne przewiduje też projekt (nr 5) Katarzyny Bednarek, Pauliny Juwko, Magdaleny Kołodziejczyk, Elżbiety Domonik, Dominiki Szołuchy i Wioletty Krysy. Jest w nim również umiejscowiony labirynt, stacja kajakowa z restauracją i wypożyczalnią sprzętu oraz obiekty gastronomiczne. Siedziska zaprojektowane zostały w kształcie kul. Ciekawy ewenement stanowi błotne SPA.

Jedyny projekt studentów z UP (nr 6) jest dziełem Anny Bielak, Ernesta Kisiela, Karoliny Marosz, Justyny Pomykały, Izabeli Przystańskiej i Michała Skałba. W nim, podobnie jak i w projekcie nr 3, zaproponowana została centralna kompozycja parku i nowa główna oś. Autorzy wydzielili płatną strefę edukacyjną w postaci parku nauki oraz nowoczesny, „unoszący się” nad taflą wody obiekt edukacyjno-kulturalny w centralnej części parku. Zaś od strony hal targowych projektanci zaproponowali dziką strefę.

Ożywioną dyskusję nad przyszłością lubelskiego Parku Ludowego na podstawie prezentowanych projektów, obfitującą w wiele rzeczowych i polemicznych zarazem wypowiedzi, moderował dr Tomasz Jeleński z Politechniki Krakowskiej. I nie bez racji zauważano, że pomysły młodych adeptów architektury krajobrazu nie są wcale gorsze od wytworów wyobraźni ich dorosłych kolegów.

Wszystkie wnioski z poprzednich etapów, wzbogacone o efekty czwartkowej dyskusji publicznej, zostaną opracowane i przekazane prezydentowi Lublina, jako „Społeczna koncepcja zagospodarowania Parku Ludowego”. Nastąpi na przełomie lutego i marca bieżącego roku.


Czytaj także:

Pomysły studentów na park Ludowy: Kładka nad Bystrzycą, scena nad wodą, stawy
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto