Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Paradoks otyłości. Obalamy mity na temat nadwagi i zdrowia

DW
Czy nadwaga może być przyczyną chorób lub nawet skrócić życie? Psycholog żywienia Traci Mann udowadnia, że nie jest to takie oczywiste...

Publikacja Traci Mann, profesor na Uniwersytecie Minnesoty, pt. „Bzdiety. Czego nie powie ci dietetyk” ukazała się na polskim rynku wydawniczym w 2017 roku. Kolorowa okładka i atrakcyjny tytuł sugerują, że książka jest kolejnym radosnym poradnikiem, który uczy jak schudnąć bez zbytnego wysiłku.

Twoja dieta cię rozczaruje

Tymczasem Mann, uzbrojona w wyniki własnych badań oraz setek (!) przeprowadzonych przez inne zespoły badawcze, obala w książce większość popularnych teorii na temat otyłości i odchudzania. Czy wnioski z lektury książki są optymistyczne? Dla osób odchudzających się – niespecjalnie.
94% osób będących na diecie nie osiąga wymarzonej masy ciała. Znakomita większość z nich do wagi pierwotnej powróci po skończeniu diety. W badaniu przeprowadzonym na ponad 45 tys. kobietach (1999 r.) okazało się, że ponad 80% z nich było na diecie w ciągu czterech lat, 40% było więcej niż raz, a 25% straciło ponad pięć kilogramów masy ciała przynajmniej trzy razy w ciągu tego okresu. Mann udowadnia, że odchudzanie za pomocą diet jest nieskuteczne, rozczarowujące i niezdrowe.

Otyłość to nie wyrok

Mann odnosi się również do epidemii otyłości w krajach rozwiniętych, polemizując z nagłówkami twierdzącymi, że otyłość niesie większe zagrożenia dla zdrowia niż głód. Według badań Instytutu Żywności i Żywienia (2017 r.) 62% mężczyzn i 50% kobiet w Polsce ma nadwagę lub jest otyłych. Badaczka odnosi się do przerażających danych i uspokaja – twoja nadwaga nie skróci ci życia. W badaniach biostatystycznych na temat długości życia dowiedziono, że osoby z lekką nadwagą mają nawet nieco niższe ryzyko zgonu niż osoby o wadze normalnej. Jedyną przebadaną grupą, w której ryzyko zgonu było wyższe od przeciętnej, była grupa uczestników u osób o II klasie otyłości (BMI 35-40) i wyższej, którzy dodatkowo mieli więcej niż 65 lat. Chudość zdrowotnie nie popłaca. A jakie inne mity na temat otyłości obala Mann? Przejdź do galerii, aby dowiedzieć się więcej.

Czas się poruszać! Jakie zajęcia fitness powinnaś wybrać? My wiemy! QUIZ
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Paradoks otyłości. Obalamy mity na temat nadwagi i zdrowia - Kurier Poranny

Wróć na ciechocinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto