Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Papieski Kraków” - wystawa w Opatówku [FOTO]

Elżbieta Bielewicz
Papieski Kraków - to tytuł wystawy prezentowanej w muzeum w Opatówku
Papieski Kraków - to tytuł wystawy prezentowanej w muzeum w Opatówku Starostwo Powiatowe Kalisz
Wystawę fotografii „Papieski Kraków” otwarto,30 czerwca, w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Wystawa prezentuje ponad 300 fotografii ze zbiorów archiwów państwowych, kościelnych i prywatnych, ukazujących życie Karola Wojtyły, a potem Papieża Polaka na tle jego ukochanego Krakowa. W otwarciu wystawy w Opatówku uczestniczył biskup kaliski, Edward Janiak.

-Tworząc wystawę można obserwować proces zmian po 16 października 1978 roku. Zaprezentowano również to, co miasto otrzymało od Jana Pawła II. Pokazano jak wspierał Polaków i krakowian w walce o wolność, a także myśli i słowa, które wygłaszał w czasie licznych pielgrzymek do ukochanego Krakowa- wyjaśniał Jerzy Marciniak dyrektor Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

Na wystawie "Papieski Kraków" pokazanych jest ponad 40 lat z życia Papieża, począwszy od rozpoczęcia studiów polonistycznych w Krakowie, aż po jego sześć wizyt – już jako Jana Pawła II - w tym mieście.
Krakowska wystawa została wzbogacona o wątek kaliski. 4 czerwca minęło bowiem 20 lat od wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Kaliszu.

Dzięki życzliwości ks. prałata Jacka Ploty do Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku został wypożyczony tron papieski, na którym siedział Ojciec Święty podczas mszy w Kaliszu. Na wystawie "Papieski Kraków" znajduje się również część serwisu obiadowego, na którym podano obiad Ojcu Świętemu w trakcie kaliskiej pielgrzymki. Serwis wypożyczony został od Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP w Pleszewie. Jest też obraz Ojca Świętego namalowany przez artystę z Pabianic- Norberta Hansa dla parafii w Opatówku. Obraz wypożyczył ks. prałat Władysław Czamara.

-Ta wystawa pełna jest emocji, osobistych przeżyć, relacji, wspomnień. Ja osobiście spotkałem po raz pierwszy Karola Wojtyłę we Wrocławiu jako kardynała. Byłem na 4 roku teologii, byliśmy na pogrzebie biskupa Józefa Marka i pamiętam co mówił, ostatnie słowa, które kierował do zmarłego „Kolego do zobaczenia w niebie”. Kiedy byłem na pogrzebie Ojca Świętego na placu Świętego Piotra, przypomniałem sobie, że te słowa sprzed lat się spełniają. Drugi moment, który pamiętam, to to, że byłem święcony jako pierwszy rocznik za pontyfikatu Jana Pawła II. I przy ogłoszeniu tego, jako diakoni zamarliśmy wszyscy na chwilę i potem spontanicznie poszliśmy do kaplicy śpiewając, modląc się. Na korytarzach seminarium śpiewaliśmy wszystkie utwory, jakie znaliśmy. Często byłem u Ojca Świętego, bo byłem sekretarzem kardynała Kurpinowicza. Zawsze podziwiałem pamięć Ojca Świętego, to ogromny dar. On pamiętał spotkane osoby pośród tysięcy pielgrzymów potrafił rozpoznać wielu. Krzyż, który noszę jest od Jana Pawła II z jego herbem, a jak zostałem biskupem pierścień, który otrzymałem noszę do dziś. One są mi najbliższe - wspominał biskup kaliski, Edward Janiak.

Podczas otwarcia wystawy z koncertem wystąpił Chór Chłopięco Męski przy Bazylice św. Józefa w Kaliszu, który prowadzi Marek Łakomy.

Wystawa "Papieski Kraków" znajduje się na ostatnim piętrze Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku i będzie ją można oglądać, aż do września.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto