MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej w Lublinie (relacja, fotogaleria)

Redakcja
Lublin jako drugie miasto w Polsce (po Krakowie) uzyskało w piątek, 11 grudnia status siedziby Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej (przy UMCS).

Dokładnie rzecz ujmując, w gmachu Nowej Humanistyki można już korzystać z najnowszych pozycji książkowych wydanych w języku naszych wschodnich sąsiadów, przeglądać rosyjską pracę i czasopisma, słuchać muzyki, oglądać programy telewizyjne, ale także rosyjskie i radzieckie kultowe filmy oraz najnowsze propozycje kinematografii rodem ze Wschodu. To nie wszystko, bowiem bogata multimedialna (i nie tylko...) propozycja Centrum skierowana jest i do tych, którzy interesują się na co dzień językiem rosyjskim, kulturą narodu rosyjskiego, jak też do tych, którzy ani nie są profesjonalistami w tym zakresie, ani też hobbystami czy pasjonatami, a po prostu zechcą czegoś bliższego dowiedzieć się o Rosji, Rosjanach, o zamierzchłej przeszłości Rusi, Cesarstwa Rosyjskiego, Związku Radzieckiego czy też o dniu dzisiejszym tego największego na świecie państwa.

Piątkową uroczystość poprzedziły żmudne kilkumiesięczne przygotowania.

Fundacja "Russkij Mir" ("Rosyjski Świat") zaproponowała wiosną bieżącego roku uruchomienie przy UMCS (jako drugiej w kraju po Uniwersytecie Jagiellońskim Uczelni) placówki popularyzującej język rosyjski i kulturę Rosji. Władze Uczelni zaakceptowały złożoną im przez stronę rosyjską bogatą ofertę, podpisano stosowną umowę i rozpoczął się wyścig z czasem. Prace postępowały w iście ekspresowym tempie, a wszystko było, jest i będzie finansowane przez Moskwę (UMCS udostępnił tylko właściwy lokal).

I nadszedł dzień 11 grudnia 2009 roku.

O godzinie 11.30 do gabinetu JM Rektora UMCS prof. dra hab. Andrzeja Dąbrowskiego wszedł Ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce - p. Władimir Grinin.

Po rzeczowej rozmowie, której dominantę stanowiła przyszłość związana z funkcjonowaniem Centrum, dostojni goście przeszli do Nowej Humanistyki. Po kilku krótkich przemówieniach, przy akompaniamencie młodzieżowej orkiestry filharmonicznej przecięta została wstęga, ubrani w narodowe stroje rosyjskie studenci powitali chlebem i solą swych dostojnych gości, a potem wszyscy weszli w podwoje otwartego już Centrum.

Wtenczas ukazało się wszystkim bogate wyposażenie placówki, niezwykle interesujący księgozbiór, czasopisma, komputery, kamery, projektory, wielki ekran multimedialny... Znów padło wiele ciepłych słów zaproszonych gości zarówno pod adresem inicjatorów przedsięwzięcia, organizatorów, jak i przyszłych użytkowników Centrum. Potem była lampka szampana, poczęstunek, wiele kuluarowych rozmów, błyski fleszy, rosyjska muzyka, przeźrocza...

Gdy dostojni goście opuścili już Nową Humanistykę, prawdziwi gospodarze Centrum - studenci wraz ze swymi wykładowcami nadal świętowali ten podniosły moment. Zainteresowanie młodzieży językiem rosyjskim, kulturą Rosji jest coraz większe. Młodzi ludzie, którzy nie są już obarczeni wpływem przeszłości, inaczej patrzą na dzisiejsze realia. Federację Rosyjską postrzegają jako potencjalnego partnera, nierzadko miejsce swej przyszłej działalności, z zainteresowaniem śledzą wydarzenia na Wschodzie, planują wycieczki tam, zawierają nowe ciekawe znajomości. Studenci liczą na możliwość wymiany międzyuczelnianej, chcą studiować przez jakiś czas w Rosji, poznawać jej kulturę, swych rówieśników.

Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej z całą pewnością będzie służyło zbliżeniu między naszymi narodami, nowemu otwarciu, które nie jest wcale łatwe, ale nie jest też niemożliwe przecież. Od nas zależy jak wykorzystamy tę nową placówkę. Gościnne jej progi przekroczyli w piątek pierwsi goście, ale następni są już znowu mile widziani. I wcale nie trzeba być studentem czy pracownikiem wyższej uczelni, wystarczy po prostu chcieć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papszun ponownie trenerem Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto