Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostatnia chwila na poparcie wybranego projektu w budżecie obywatelskim. Koniec głosowania 28 października tuż przed północą

Redakcja
Ponad 10 tys. osób wzięło udział w głosowaniu - przez internet - nad projektami, które walczą o pieniądze w ramach siódmej edycji budżetu obywatelskiego Lublina. Na poparcie wybranego pomysłu pozostaje tylko kilkadziesiąt godzin. Głosowanie kończy się w środę (28 października) tuż przed północą. Rok temu uczestniczyło w nim ponad 25 tysięcy lublinian.

To już ostatnia chwila na to aby poprzeć wybrany przez siebie projekt budżetu obywatelskiego Lublina na 2021 r. Głosowanie kończy się w środę (28 października). Dla tych, którzy zechcą skorzystać z internetu potrwa ono do północy. Ci, którzy będą oddawać głos w tradycyjny sposób – na karatach papierowych – muszą zdążyć przez zamknięciem lokali, gdzie znajdują się „wyborcze urny” (m.in. filie bibliotek, BOMy).

- Do tej pory głosy oddało ponad 10 tysięcy osób – informuje Anna Machocka, koordynatorka budżetu obywatelskiego w Biurze Partycypacji Społecznej UM Lublin.

Chodzi o lublinian, którzy skorzystali z elektronicznej formuły głosowania. Liczbę tych, którzy zdecydowali się zrobić to na papierowych kartach poznamy dopiero po zakończeniu głosowania.

- Apelujemy aby nie zostawiać głosowania elektronicznego na ostatnią, bo nadmiernie obciążone serwery mogą zawieść - mówi Machocka.

O pieniądze na realizację walczy 91 projektów: 56 dzielnicowych i 35 - ogólnomiejskich.

- W tym roku głosujemy na dwa projekty dzielnicowe i dwa ogólnomiejskie. Głosować może każda osoba, która jest na stałe zameldowana w Lublinie – przypomina Izolda Boguta z biura prasowego ratusza. I dodaje: - Istnieje również możliwość dopisania się do listy osób głosujących na projekty BO przez osoby mieszkające, ale niezameldowane w naszym mieście. Aby to zrobić wystarczy podczas osobistego głosowania wypełnić znajdujące się na papierowej karcie do głosowania oświadczenie.

W puli siódmej edycji budżetu obywatelskiego jest 12,15 mln zł. To mniej niż w latach poprzednich, kiedy wynosiła ona 15 mln zł. Ratusz tłumaczy cięcia spadkiem dochodów z powodu epidemii koronawirusa.

Zwycięskie projekty mają być zrealizowane w ciągu 2021 r. Kiedy poznamy ich listę? – To zależy ile głosów zostanie oddanych na papierowych kartach. Każdą z nich, po wyjęciu z urny, trzeba wprowadzić do systemu aby sprawdzić czy osoba, która oddała głos była do tego upoważniania. Chcemy aby nastąpiło to możliwe jak najszybciej – zapewnia Machocka.

Z ogłoszeniem listy zwycięzców ratusz powinien uporać się najpóźniej do momentu prezentacji projektu budżetu Lublina na 2021 r., gdzie wyszczególnione będą kwoty na wykonanie poszczególnych „pomysłów obywatelskich”. Projekt budżetu musi być zaprezentowany do 15 listopada.

Przed rokiem, czyli w szóstej edycji budżetu obywatelskiego głosowało 25 815 osób, z czego 23 798 przez internet.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto