Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” podsumowuje 2019 rok i chwali się swoimi planami

Gracja Grzegorczyk
Gracja Grzegorczyk
Nowe spojrzenie na lubelskie podziemia, kolejna edycja festiwalu „Miasto Poezji” i „Listów do Henia” - m.in. te wydarzenia ma w planach na 2020 r. ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”. Jego przedstawiciele opowiedzieli o nich w środę podczas konferencji.

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” nie zwalnia tempa w nowym roku. Zaplanowano pięć dużych projektów oraz szereg mniejszych. - Jest kilka wydarzeń, które są szalenie ważne dla nas i na nich się koncentrujemy – wskazuje Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor ośrodka. – Istotne jest 40-lecie Solidarności, 15. rocznica „Listów do Henia” i powstanie nowego produktu turystycznego – wymienia.

- Wybór najważniejsze wydarzenia nie jest jednak możliwy. To jakby wybierać najlepszego pisarza czy poetę – śmieje się.

Duża część programu przygotowanego przez instytucję będzie skoncentrowana na dziedzictwie „Solidarności”. Dlatego jednym z zaplanowanych wydarzeń jest celebracja 40-lecia związku. Przygotowany zostanie przewodnik, a także wyjątkowy numer czasopisma „PA.RY” dotyczący tego wydarzenia.

- Na czerwiec 2020 roku przygotowujemy niezwykły produkt turystyczny, roboczo zatytułowany „Lubelskie Imaginarium” – zapowiada Pietrasiewicz. Projekt będzie się składał z wielu segmentów. Jednak jego fundamentem będzie Lubelska Trasa Podziemna i Piwnica pod Fortuną. Odkryte tam polichromie zostaną uzupełnione przy pomocy opowieści o tajemniczym, mistycznym Lublinie.

A to tylko niektóre z zaplanowanych działań. Ośrodek zorganizuje też kolejną odsłonę festiwalu Miasto Poezji i 15-lecie „Listów do Henia”. To ostatnie wydarzenie polega na pisaniu korespondencji do żydowskiego chłopca z Lublina, ofiary Holokaustu.

W planach jest także uczczenie setnej rocznicy urodzin pochodzącej z Lublina pisarki Anny Langfus.

Dyrekcja planuje udział w międzynarodowych konferencjach, a także szereg wydawnictw związanych z podejmowaną działalnością.

Ważne odkrycie i festiwale

Przedstawiciele ośrodka podsumowali w czwartek 2019 r. i trzy najważniejsze jego wydarzenia. Pierwszym była konferencja naukowa przygotowana na 450-lecie podpisania Unii Lubelskiej. Stanowiła ona punkt wyjścia do stworzenia zupełnie nowej wersji serwisu internetowego - „Lublin w dokumencie”.

Ważnym wydarzeniem była także 30. rocznica wyborów 4 czerwca. Z tej okazji na placu Litewskim zaprezentowana została instalacja składająca się z 170 Urn Wolności. Ośrodek wydał też specjalny numer czasopisma „PA.RA”.

W czerwcu zeszłego roku doszło do ważnego odkrycia w kwestii polichromii znajdującej się w Piwnicy pod Fortuną na Starym Mieście. Udało się ustalić, że są one starsze, niż początkowo sądzono. Odtworzono też treść niektórych, wcześniej nieznanych inskrypcji. Nowe ustalenia badawcze zostały przedstawione między innymi w Berlinie, jak i na Uniwersytecie w Kilonii. Dodatkowo ośrodek przeprowadził specjalne szkolenie w tej kwestii przeznaczone dla przewodników PTTK oraz członków Stowarzyszenia „Pogranicze”.

Zeszły rok stał pod znakiem festiwali. To przede wszystkim świetnie odebrane przez lublinian „Miasto Poezji”. W 52 wydarzeniach wzięło udział ponad 2 tys. osób.

Ważnym przedsięwzięciem była też 9. edycja festiwalu „Śladami Singera”. Odbywał się on jednocześnie w 12 miastach Polski i zgromadził około 8 tys. uczestników.

Przypomnijmy, że ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” to wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie Lublina. Instytucja zajmuje się historią miasta i ochroną pamięci o jego żydowskich mieszkańcach. Ośrodek prowadzi swoją działalność w trzech miejscach: w Bramie Grodzkiej, w Trasie Podziemnej (Trybunał Koronny) i w Domu Słów przy ul. Żmigród.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto