Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Open City 2015: Kultura wyszła na ulice Lublina (ZDJĘCIA, WIDEO)

Sylwia Hejno
Czarno-biała flaga (zaczerpnięta z pracy Josha Thorpe'a) towarzyszyła spacerowi cały czas
Czarno-biała flaga (zaczerpnięta z pracy Josha Thorpe'a) towarzyszyła spacerowi cały czas Anna Kurkiewicz
- Bohaterem tegorocznej edycji jest miasto - powiedział w czasie wernisażu Open City kurator, Łukasz Gorczyca. I trzeba przyznać, że organizatorzy i artyści wzięli sobie to założenie do serca.

[zaj_kat]

Wszystkie prace mają jedną wspólną cechę - w mniejszym lub większym stopniu podejmują dialog z miejskim otoczeniem i poruszają problem relacji miasto-artyści. A ci mogą być odbierani jak sprzymierzeńcy lub dywersanci. To oni projektują pomniki, szyldy i neony, a zatem w odczuciu mieszkańców psują lub upiększają wspólną przestrzeń. Artyści mogą także otwierać ją na zmiany. Ambiwalentna, czarno-biała flaga Josha Thorpe'a stała się zatem symbolem całego festiwalu.

Artysta to ten, który maluje miejski pejzaż, a zza pleców podziwiają go lub zgryźliwie komentują gapie ("Capriccio" Olafa Brzeskiego). To także ten, kto przyczynia się do stawiania pomników i tablic pamiątkowych w rozmaitych intencjach (na przykład ku czci nieszczęśliwie zakochanych, jak to zrobił Oskar Dawicki). Artysta może pełnić rolę miejskiego plastyka, czasem projektuje szyldy, banery czy turystyczne katalogi. Te działania mogą przybierać formę, od której nic, tylko dostać oczopląsu, albo choćby taką, jak zaproponowała Paulina Ołowska - prostą, nienachalną i sympatyczną, obdarzoną retro-urokiem.

Z postrzeganiem miasta i artystów, jak i wyznaczaniem im urzędniczej roli wobec miejskiej przestrzeni mierzył się tegoroczny festiwal. " Stawką w tej potyczce jest tożsamość miasta, to w jakim stopniu jego obraz reprezentuje stosunki społeczno-ekonomiczne i relacje władzy, a na ile tworzy przestrzeń życiową dla kreacji i rekreacji, eksperymentu i polemiki" - pisze w katalogu Łukasz Gorczyca.

Festiwalowe instalacje będzie można oglądać do 24 lipca. W podpisach pod zdjęciami odnajdziecie tytuły, lokalizacje prac oraz ich krótką charakterystykę.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pierwsza wielka wymiana książek w Chojnicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Open City 2015: Kultura wyszła na ulice Lublina (ZDJĘCIA, WIDEO) - Lublin Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto