Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Opaski życia dla kolejnych 200 lubelskich seniorów. Chcesz? Musisz się zgłosić

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Małgorzata Genca
Kolejnych 200 seniorów z Lublina może otrzymać opaski życia. Miasto dostało pieniądze na kupno dodatkowych urządzeń. Dotychczas z opasek życia skorzystało ponad 1 400 mieszkańców Lublina.

Opaska życia to element programu teleopieki. Mogą w nim uczestniczyć osoby powyżej 65. roku życia. Miasto zapowiada nabór dodatkowych 200 chętnych do udziału w programie. Zgłoszenia będą przyjmowane od 9 maja.

– Opaski służące do wzywania natychmiastowej pomocy dają seniorom poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie pozwalają na niezależność. Dodatkowe źródło finansowania umożliwi wyposażenie w te urządzenia więcej osób – mówi Monika Lipińska, z-ca prezydenta Lublina.

Miasto zdobyło dodatkowe 212 tys. zł na realizację programu teleopieki.

Opaska życia to elektroniczne urządzenie zakładane na nadgarstek. – Posiada maksymalnie jeden przycisk umożliwiający wysłanie sygnału SOS oraz bezpośrednie połączenie głosowe z Centrum Teleopieki. Wyposażona jest w miernik tętna, detektor upadku, czujnik zdjęcia i założenia opaski, lokalizator GPS, wskaźnik poziomu ładowania baterii oraz krokomierz – opisuje Joanna Stryczewska, z biura prasowego ratusza. I dodaje: – W razie potrzeby urządzenie bezpośrednio łączy się z pracownikiem Centrum Teleopieki, który po otrzymaniu zgłoszenia udziela w zależności od sytuacji wsparcia przez telefon, prosi o interwencję osobę z najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), pracownika pomocy społecznej lub wzywa odpowiednie służby ratownicze.

W Lublinie program jest realizowany od września 2019 roku. – Dzięki szybkiej reakcji udało się od tego czasu przeprowadzić 108 interwencji w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ratowania życia. Dotychczas z opasek życia skorzystało 1415 mieszkańców – mówi Stryczewska.

Jak się zgłosić?

Aby wziąć udział w bezpłatnym programie trzeba mieć co najmniej 65 lat, być mieszkańcem Lublina. Uczestnicy muszą też wyrazić zgodę m.in. na przetwarzanie danych osobowych niezbędnych podczas rekrutacji i realizacji usługi teleopieki.

Zgłoszenia osób zainteresowanych otrzymaniem opaski przyjmowane będą od 9 do 20 maja, w godz. 7–15 pod numerami telefonów: 81 466 55 60, 81 466 55 61, 539 867 635. O zakwalifikowaniu do programu będzie decydować kolejność zgłoszeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opaski życia dla kolejnych 200 lubelskich seniorów. Chcesz? Musisz się zgłosić - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto