Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olimp wyda kilkadziesiąt milionów na rozbudowę. Tym razem nie chodzi jednak o miejsca dla handlu

Redakcja
Ma mieć 13 kondygnacji nadziemnych i 40 metrów wysokości, tym samym będzie to jeden z najwyższych budynków w Lublinie. Przy al. Spółdzielczości Pracy stanie akademik z pomieszczeniami o podwyższonym standardzie. To kolejny etap… rozbudowy Galerii Olimp.

To trochę zaskakujący kierunek inwestowania w Galerii Olimp. Kompleks komercyjny ma się poszerzyć, ale tym razem nie o nowe sklepy, ale powierzchnie mieszkalne. W miejscu obecnego biurowca Transhurtu, stojącego równolegle do al. Spółdzielczości Pracy, ma stanąć akademik z pokojami o podwyższonym standardzie.

- Budynek będzie miał 40 metrów wysokości, czyli 13 kondygnacji nadziemnych - mówi Tomasz Dębiec, dyrektor generalny Centrum Handlowego Olimp. I dodaje: - Budowę zaczniemy jeszcze w tym roku.

Inwestycję umożliwiła zmiana w planie zagospodarowania przestrzennego. Olimp starał się o nią przez kilka lat. Ostatecznie we wrześniu ub. roku radni miejscy powiedzieli „tak” m. im. podwyższeniu maksymalnej wysokości zabudowy. Poprzednie rozstrzygnięcia planistów dopuszczały obiekt o wysokości do 20 metrów. Teraz mogą maksymalnie sięgnąć 40 m.

- Dopuszczone rodzaje usług to: administracja, handel, gastronomia, funkcje hotelowo-turystyczne, nauki, szkolnictwa wyższego, kultury, motoryzacji, oświaty, ochrony zdrowia – wyliczała radnym charakter zabudowy Małgorzata Żurkowska, z-ca dyrektor Wydz. Planowania UM Lublin.

Spółka Transhurt, która jest właścicielem terenu, brała pod uwagę dwa rodzaje zabudowy. Chodziło o hotel oraz akademik. Ostatecznie szala przechyliła się na korzyść akademika. – Koncepcja zakłada powstanie kilkuset mini apartamentów studenckich. Każdy z aneksem kuchennym i łazienką, w pełni wyposażonych i gotowych do zamieszkania. Budynek będzie wyposażony w system inteligentnego zarządzania, będzie korzystał z proekologicznych technologii – opisuje Dębiec.

Może powstać od 200 do 400 takich mini apartamentów. Będą miały 20 - 45 metrów kwadratowych powierzchni.

Obecnie trwają prace przy projektowaniu. Później trzeba będzie przygotować teren pod budowę. Akademik stanie w miejscu obecnego biurowca Transhurtu. Ma on być wyburzony. Prace rozbiórkowe ruszą w połowie roku.

Budowa akademika – będzie on takiej wysokości jak np. biurowiec na terenie dawnej zajezdni trolejbusowej przy al. Kraśnickiej – potrwa dwa lata. Pod budynkiem powstanie parking.

- Nowa inwestycja to odpowiedź na główny trend rynku nieruchomości, tj. kompleksy mixed-use, czyli połączenie funkcji mieszkalnych, usługowych, biurowych i handlowych. Użytkownicy nowego obiektu będą mogli korzystać z wielu aktywności i usług zlokalizowanych w Galerii Olimp, m.in. strefy restauracyjnej, kawiarni, fitness klubu czy multipleksu kinowego – wyjaśnia Dębiec. I dodaje: - Spodziewamy się, że mieszkańcami akademika będą głównie studenci znajdującej się nieopodal Akademii Medycznej.

Nie wiadomo jeszcze ile pochłonie budowa. Wstępne szacunki mówią o kilkudziesięciu milionach złotych.

Galeria Olimp ma blisko 110 tys. mkw. i pozostaje największym centrum handlowym Lublina. Na drugim miejscu jest Atrium Felicity, na trzecim - IKEA Skende Shopping (57,5 tys.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Olimp wyda kilkadziesiąt milionów na rozbudowę. Tym razem nie chodzi jednak o miejsca dla handlu - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto