Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogród Botaniczny UMCS odzyska teren wypożyczony pod drogę techniczną

Redakcja
Dawna część al. Warszawskiej, która przebiegała tuż przy Ogrodzie Botanicznym UMCS, od końca kwietnia 2013 roku była zamknięta dla ruchu i "wynoszona" na estakadę.

MATERIAŁ DZIENNIKARZA OBYWATELSKIEGO

Dziś już coraz bardziej widać rezultaty tych prac budowlanych, w których wyniku al. Warszawska będzie krzyżowała się bezkolizyjnie z dojazdem do obwodnicy.

Ale żeby do tego doszło przed 13 miesiącami przygotowana została alternatywna droga komunikacyjna, która przez ponad rok stanowiła główny szlak dojazdowy do drogi wylotowej w kierunku Warszawy, przejmując cały ciężar ruchu tranzytowego i dojazdowego do Lublina. Ta właśnie droga techniczna przebiega przez teren ogrodu - naprzeciwko cerkwi greckokatolickiej na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej w sektorze Roztocza.

Uczelnia nie odmówiła miastu wydania zgody na udostępnienie tej części terenu Ogrodu Botanicznego pod budowę alternatywnej okresowej drogi, to była konieczność.

- Senat UMCS na mocy uchwały z 26 września 2012 roku wyraził zgodę na czasowe udostępnienie terenu ogrodu na potrzeby realizacji tej inwestycji drogowej – przypomina Aneta Adamska z biura prasowego UMCS.

W związku z rozpoczętymi wtedy pracami wyciętych zostało 16 topól, które były martwe lub porastały podmokłe grunty nad Czechówką. A na czas realizacji inwestycji drogowej funkcję dotychczasowego wejścia do Ogrodu Botanicznego UMCS przy al. Solidarności przejęło wejście przy ulicy Willowej, stanowiąc jedyną możliwość udania się w celu oglądania tego unikatowego obiektu.

Taki stan terenu miał mieć jedynie charakter tymczasowy.

- Po zakończeniu inwestycji przez firmę cały teren ponownie zostanie zagospodarowany wyłącznie na cele Ogrodu Botanicznego – zapewnia Aneta Adamska. - Zostaną podjęte decyzje co do nowej lokalizacji wejść na teren obiektu, dostosowanej do zmienionego układu komunikacyjnego w tym rejonie - dodaje.

Sytuację ostatecznie wyjaśnia Karol Kieliszek z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta:

- Droga biegnąca po terenie Ogrodu Botanicznego zgodnie z umową podpisaną pomiędzy Gminą Lublin, UMCS a Budimexem będzie drogą ślepą z wlotem od ul. Sławinkowskiej. Będzie to droga Ogrodu Botanicznego służąca do jego obsługi – konkretyzuje.


Uniwersytecki Ogród Botaniczny został utworzony na terenie dawnego majątku Sławinek, w oparciu o przekazane uczelni w 1958 roku prawo własności do powierzchni liczącej 13 hektarów. Ale budowa ogrodu rozpoczęła się dopiero w 1964 roku. Przez sześć kolejnych lat ogrodzono teren, wzniesiono budynek administracyjny i kotłownię, a także szklarnie, zbiorniki wodne, urządzenia do spiętrzania wody. Sukcesywnie projektowano i wykonywano nasadzenia, tworzono kolejne działy ogrodu.

Dzień 23 lutego 1965 roku uznawany jest za początek istnienia Ogrodu Botanicznego. Wtenczas Senat UMCS podjął decyzję o powołaniu jednostki organizacyjnej pod tą właśnie nazwą. Po 1970 roku areał ogrodu zwiększony został o kolejne 12 hektarów. Po raz pierwszy ogród został udostępniony zwiedzającym 30 kwietnia 1974 roku.

.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto