Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ofensywa chodnikowa w Lublinie. 2 miliony złotych na poprawę trotuarów. Na liście m.in. ul. Lubartowska

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
KS
Piesi będą zadowoleni. Przejście chodnikiem wzdłuż ul. Lubartowskiej przestanie być drogą przez mękę. Trotuar na odcinku od ul. Bajkowskiego do Al. Tysiąclecia – po obu stronach jezdni – zostanie wyremontowany. Roboty mają być wykonane latem.

Ofensywę remontową na chodnikach zaczęło miasto. Przeznaczono na remonty 2 mln zł, to tyle ile trafiło dodatkowo na remonty jezdni zmasakrowanych przez zimę 2020/21. 11 czerwca ratusz ogłosił przetarg na wykonanie prac na trotuarach wzdłuż części ul. Lubartowskiej. Chodzi o odcinek od ul. Bajkowskiego do Al. Tysiąclecia.

- Lubartowska odkąd pamiętam nie była remontowana. Trzeba zająć się tą ulica, bo to prestiżowa trasa, samo centrum miasta. A chodniki wyglądają, jak po wybuchu wulkanu: płytki się ruszają, wystają na parę centymetrów ponad poziom trotuaru. Jednym zdaniem: są mocno nadgryzione zębem czasu – podkreśla Marcin Nowak, wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublina, który zabiegał o wpisanie tej inwestycji do budżetu Lublina na 2021 r.

Remont obejmie chodniki na ponad 400 metrowym odcinku ul. Lubartowskiej. - Po obu stronach ul. Lubartowskiej – wskazuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza. I opisuje: - Chodniki dostaną nową nawierzchnię z płyt betonowych o wielkości 50x50 cm, zaś zjazdy oraz miejsca postojowe powstaną z kostki betonowej brukowej. Na całej długości remontowanego chodnika nastąpi także wymiana krawężników. Dodatkowo do odnowy przeznaczono powłoki malarskie elementów małej architektury – kwietników i koszy na odpady.

Poprawiana będzie też zatoka przystankowa. Zlecenie obejmie też naprawę asfaltu na wlotach ulic: Cyruliczej, Noworybnej i Olejnej.

Na wykonanie inwestycji ratusz daje 50 dni. Z czego 20 zwycięzca przetargu będzie mógł przeznaczyć na wykonanie dokumentacji projektowej, a kolejne 30 na prace drogowe.

- Planowany termin realizacji zamówienia to sierpień – zapowiada Góźdź.

W wakacje mają być też remontowane chodniki przy innych ulicach. - Zmniejszony wówczas ruch komunikacyjny zarówno pojazdów, jak i pieszych, sprzyja wykonywaniu prac drogowych na jezdniach i chodnikach – wyjaśnia Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

W przypadku ul. Lubartowskiej letni okres remontu generuje jednak kłopoty. Na wakacje zaplanowano w tym rejonie miasta duże imprezy kulturalne. Chodzi o lipcowy Carnaval Sztukmistrzów oraz sierpniowy Jarmark Jagielloński. Ratusz zastrzega więc, że prace przy remoncie chodnika przy Lubartowskiej trzeba będzie dwa razy przerywać: od 21 do 27 lipca oraz od 18 do 23 sierpnia.

Miasto przez lata nie inwestowało w przebudowę ul. Lubartowskiej, bo liczyło, że prace wykona spółka Arkady. W latach 2005–07 przejęła ona od miasta w użytkowanie wieczyste teren między ul. Lubartowską i Świętoduską. Obiecywała zbudować podziemny parking i galerię handlową. Elementem prac miała być też przebudowa okolicznych ulic.

Chodniki do remontu:

  • ul. Dziewanny, Jutrzenki, Różana
  • ul. Elektryczna (Szkole Podstawowej nr 15)
  • ul. Wspólna (od ul. Dywizjonu 303 do ul. Pawiej)
  • ul. Polskiego Czerwonego Krzyża
  • ul. Batalionów Chłopskich (odcinek od ul. ks. Blachnickiego do posesji nr 8 - lewa strona);
  • ul. Dzieci Zamojszczyzny (od skrzyżowania ul. Bohaterów Monte Cassino z ul. Grabową po obu stronach);
  • ul. Przyjaźni (od strony budynku przy ul. Przyjaźni 2);
  • ul. Raabego (od ul. Obrońców Pokoju po stronie nieparzystej)
  • ul. Plagego i Laśkiewicza (od skrzyżowania ul. Pogodnej i ul. Lotniczej do ul. Majdan Tatarski)
  • ul. Niepodległości (od ul. Niepodległości 6 do końcowego przystanku komunikacji miejskiej)
  • al. Piłsudskiego (od szkoły podstawowej w kierunku stacji paliw)
  • ul. 1 Maja (od ul. Wolskiej w kierunku ronda Lubelskiego Lipca 80 - kontynuacja prac z 2020 r.)
  • ul. Zachodnia (od strony parzystej od ul. Nadbystrzyckiej)
  • ul. Harcerska (od nr 33 do nr 49)
  • ul. Kosmonautów (od ul. Kossaka do ul. Przerwy –Tetmajera)
  • ul. Legionowa (przy wjazdach do posesji wraz z poszerzeniem łuków poziomych zjazdu do budynku przy ul. Czwartaków 3)
  • al. Sikorskiego (po prawej stronie jadąc w kierunku ronda Honorowych Krwiodawców, na odcinku od kładki dla pieszych do ronda).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto