Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odciążenie opiekunów osób niepełnosprawnych. Może to zapewnić opieka wytchnieniowa

Rafał Gliński
Rafał Gliński
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
W Sylwestra kończy się nabór wniosków w ramach programu „Opieka wytchnieniowa – edycja 2021”. O udział w przyszłorocznej edycji projektu wspierającego rodziny, w których są osoby z niepełnosprawnością, mogą wnioskować powiaty i gminy. Jego realizacją zajmą się po Nowym Roku lokalne ośrodki pomocy społecznej.

Program skierowany jest do członków rodzin i opiekunów, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej lub czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi z niepełnosprawnością. W tym nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Projekt ma podnieść umiejętności opiekunów i poszerzyć ich wiedzę z zakresu kompleksowej opieki nad podopiecznymi.

Jest to kontynuacja poprzednich edycji programu. Zapewnia krótkie lub długotrwałe wsparcie osobom niepełnosprawnych oraz ich opiekunom.

Opieka wytchnieniowa ma odciążyć członków rodzin poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach i zapewnić im minimum czasu wolnego. Zapewnienie takiej formy pomocy wpisuje się w założenia powstałego w ubiegłym roku państwowego funduszu celowego pn. Fundusz Solidarnościowy. Jego celem jest m.in. wsparcie społeczne osób niepełnosprawnych.

Jak to formalnie wygląda?

  • Gmina/powiat na podstawie ustalonego zapotrzebowania składa wniosek o środki finansowe w ramach programu do wojewody do dnia 31 grudnia 2020 r. – decydująca jest data wpływu dokumentu!
  • Wojewoda sporządza i przekazuje wniosek na środki finansowe w ramach programu wraz z listą rekomendowanych wniosków Ministrowi Rodziny i Polityki Społecznej w terminie do dnia 20 stycznia 2021 r.
  • Minister Rodziny i Polityki Społecznej dokonuje ostatecznej weryfikacji i zatwierdzenia wniosków złożonych przez wojewodów w terminie do dnia 5 lutego 2021 r. i ogłasza decyzje.

Budżet programu na rok 2021 wynosi 50 mln zł. W ramach wsparcia wnioskodawca może otrzymać do 100 proc. finasowania.

Program będzie realizowany od 1 stycznia 2021 r. do dnia końca roku r. w trzech formach:

  1. Świadczenia opieki w ramach pobytu dziennego w: miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością, ośrodku wsparcia lub innym miejscu wskazanym przez uczestnika programu, które otrzyma pozytywną opinię.
  2. Świadczenia opieki w ramach pobytu całodobowego w: ośrodku wsparcia, w ośrodku/placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom z niepełnosprawnością wpisaną do rejestru właściwego wojewody lub innym miejscu wskazanym przez uczestnika programu, które otrzyma pozytywną opinię.
  3. Świadczenia opieki poprzez zapewnienie członkom rodziny lub opiekunom możliwości skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa (psychologicznego lub terapeutycznego) oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji/rehabilitacji/dietetyki.

Uczestnik programu po przyznaniu pomocy nie ponosi kosztów własnych.

Są pewne limity:

  • max. 240 h opieki w ramach pobytu dziennego
  • max. 14 dni opieki w ramach pobytu całodobowego (w przypadku zaistnienia nagłych okoliczności tj. pobytu w szpitalu członka rodziny lub opiekuna prawnego – uczestnika programu spowodowanego zakażaniem koronawirusem, istnieje możliwość przyznania dodatkowego limitu w ramach pobytu całodobowego, w wymiarze kolejnych 14 dni. W tym celu konieczne jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego dotyczącego hospitalizacji)
  • max. 20 h opieki poprzez możliwość skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa (psychologicznego lub terapeutycznego) oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji/rehabilitacji/dietetyki

Po przekroczeniu limitu godzin, samorząd może wyrazić zgodę na wydłużenie opieki w ramach środków własnych.

Największą rewolucją obecnej edycji jest rezygnacja z konieczności spełniania kryterium dochodowego. Wynika z tego nie tylko poszerzenie grupy odbiorców programu, ale i ułatwienie dla gmin, które zwolnione zostaną z mozolnej procedury gromadzenia i weryfikowania dokumentów potwierdzających sytuację dochodową opiekunów.

Odbiurokratyzowana została także procedura przyznawania opieki. Samorządy nie mają już obowiązku wydawania decyzji administracyjnych – do pierwszego wsparcia kwalifikuje jedynie wypełniona przez opiekuna karta zgłoszenia.

Więcej szczegółów tutaj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto