Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od września przystanki na żądanie. Naciśnij przycisk albo podnieś rękę

redakcja
redakcja
1 września część przystanków zostanie uznanych za przystanki na ...
1 września część przystanków zostanie uznanych za przystanki na ... Archiwum
1 września część przystanków zostanie uznanych za przystanki na żądanie, a kierowcy będą stawać tu tylko na prośbę pasażera. Jeśli nikt nie zgłosi takiej potrzeby, wtedy pojazd nie zatrzyma się

Zarząd Transportu Miejskiego zakończył właśnie konsultacje z pasażerami w tej sprawie i informuje, że dostał 40 maili, z czego zdecydowana większość – poza kilkoma – z poparciem dla pomysłu.

Przypomnijmy: konsultacje dotyczyły wprowadzenia nowych zasad na 122 przystankach: co trzecim poza Lublinem i co ósmym w granicach miasta. Lista powstała na podstawie badania ruchu pasażerów. Trafiały na nią te przystanki, na których w przynajmniej jeden na dwa przypadku zatrzymania się pojazdu kończyły się tym, że nikt nie wsiadał i nie wysiadał.

* W wykazie znalazła się większość przystanków na Krężnickiej, sporo przystanków na Janowskiej (Koło, Janowska-stacja pomp, Rąblowska), czy też przystanki Lisa i Dzbenin znajdujące się na ul. Sławinkowskiej.

Okazuje się, że autorzy maili do ZTM chcą, by na listę trafiło znacznie więcej przystanków. – Wśród propozycji nadesłanych przez pasażerów znalazły się m.in. przystanki Stolarka 01 i 02, Szwedzka 01 i 02, Targ pod Zamkiem 01 i 02, Dolna 3 Maja 01, Ortopedia 02, Hala MOSiR 01, Witosa Felicity 01 i 02, Lubomelska 01, PTHW 01 i 02, Ceramiczna 02, Kawia 01 i 02 czy Tyszowiecka 01 – wylicza Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego.

To nie koniec pomysłów zgłaszanych przez pasażerów. – Pojawiły się również głosy, aby przystanki na żądanie obowiązywały dla linii nocnych lub wszystkie przystanki w godzinach wieczornych były przystankami warunkowymi – dodaje Góźdź. Teraz urzędnicy z ZTM analizują propozycje pasażerów, a ostateczna liczba przystanków na żądanie zostanie ogłoszona na początku przyszłego tygodnia.

Jeszcze w sierpniu przystanki mają zyskać nowe oznaczenia, zarówno na słupkach, czy wiatach, a jeśli nie będzie to możliwe – w gablotach z rozkładami. Ale nie tylko, bo również na tablicach z trasą przejazdu znajdujących się w pojazdach, zarówno tych drukowanych, jak też elektronicznych, a odpowiednie komunikaty mają być wygłaszane także podczas głosowych zapowiedzi przystanków.

JAK ŻĄDAĆ I WYSIĄŚĆ?

Przed przystankiem trzeba będzie wcisnąć przycisk STOP znajdujący się w pobliżu drzwi, albo podejść do kierowcy i poprosić, by się zatrzymał.

JAK ŻĄDAĆ I WSIĄŚĆ?

Widząc zbliżający się autobus trzeba będzie wyraźnie podnieść rękę lub stanąć w pobliżu krawędzi przystanku. Ale nawet, jeśli osoba nie da żadnego znaku, kierowca będzie musiał na wszelki wypadek zatrzymać pojazd.

Dominik Smaga

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto