Od środy na Białoruś jeździmy bez wiz

Leszek Mikrut
Fakt ten dotyczy wprawdzie nie całego obszaru Białorusi i obowiązywał będzie do końca przyszłego roku, ale nie jest wykluczone, iż zarówno ramy terytorialne, jak i czasowe zostaną rozszerzone.

W środę marszałek województwa podlaskiego, Jerzy Leszczyński i członek zarządu województwa, Bogdan Dyjuk na czele delegacji województwa podlaskiego i starostwa augustowskiego przekroczyli graniczne przejście rzeczne z Republiką Białoruś - Rudawka-Lesnaja - i zainaugurowali tym samym ruch bezwizowy z tym krajem. W oddalonym o niecałe 30 km od polskiej granicy Grodnie spotkali się oni z władzami Grodzieńszczyzny na czele z gubernatorem Władimirem Krawcowem i razem oficjalnie otworzyli tam Punkt Informacji Turystycznej Województwa Podlaskiego. Podobne centrum - grodzieńskie - ma być za kilka dni otwarte w Białymstoku.

Od wczoraj obowiązuje dekret prezydenta Białorusi "O wprowadzeniu bezwizowego trybu wjazdu i wyjazdu cudzoziemców".

To swoisty moment historyczny dla mieszkańców naszego kraju i Unii Europejskiej oraz obywateli Białorusi. Teraz już mogą oni bezwizowo w celach turystycznych przekraczać polsko-białoruską granicę. Jest to również poważne wsparcie dla rozwoju turystyki, co z kolei może stać się szansą dla rozwoju małej przedsiębiorczości.

Przepisy wykonawcze do dekretu białoruskiego prezydenta ws. ruchu bezwizowego po Kanale Augustowskim zostały zatwierdzone rozporządzeniem białoruskiego rządu 17 października. Możliwość przebywania na Białorusi bez wizy do pięciu dób, dotyczy parku turystycznego Kanał Augustowski, Grodna i jego okolic. Rozporządzenie weszło w życie 26 października i obowiązuje do końca 2017 r.

W celu skorzystania z trybu bezwizowego wjazdu na Grodzieńszczyznę należy mieć ze sobą paszport i dokument uprawniający do wejścia na teren białoruskiego parku Kanał Augustowski. Jego wzór został wskazany we wspomnianym rozporządzeniu rządowym. Dokument ten może dotyczyć indywidualnego lub grupowego pobytu na terenie parku i odnosi się on do wjazdu na teren Białorusi przez przejścia Rudawka-Lesnaja, Kuźnica Białostocka-Bruzgi na granicy z Polską, a także Svendubrė-Priwałka i Raigardas-Priwałka na granicy z Litwą. Trzeba wybrać firmę turystyczną, przekazać jej swoje dane oraz mieć zagwarantowane środki na każdy dzień pobytu.

Od wczoraj każdy mieszkaniec Unii Europejskiej może skorzystać z oferty biura podróży, zarejestrować się online, wziąć paszport i udać się na granicę, a następnie spędzić na Białorusi pełne 5 dni. Bezwizowe przekraczanie granicy w celach turystycznych dotyczy ruchu pieszego, rowerowego oraz kajakowego. Dokument nic nie wspomina o przekraczaniu granicy pojazdami mechanicznymi. Ważna jest informacja, że turysta nie musi wracać tym samym przejściem, którym wjechał na Białoruś.

Władze województwa podlaskiego mają również zabiegać o to, by ten ruch bezwizowy był możliwy na całym odcinku granicy z Białorusią.

W celu przekroczenia granicy Republiki Białoruś obcokrajowiec powinien posiadać:
- ważny paszport lub inny dokument, uprawiający do przekroczenia granicy;

- dokument uprawiający do zwiedzania Parku «Kanał Augustowski», wydany przez białoruskie biuro podróży (wykaz biur podróży na stronie ambasady), świadczące usługi turystyczne na terenie Parku «Kanał Augustowski»; ubezpieczenie medyczne (w wysokości nie mniej niż 10 000 euro), środki płatnicze (co najmniej 21 USD na każdy dzień pobytu.

Wjazd samochodem do centrum niemożliwy?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie