Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 1 marca zmiany rozkładów jazdy autobusów i trolejbusów w Lublinie

redakcja
redakcja
Wojciech Nieśpiałowski
To dopiero początek. Miejski przewoźnik kolejne zmiany wprowadzi w kwietniu. I tłumaczy, że musi oszczędzać. Dlatego m.in. będzie mniej linii i mniej trolejbusów na trasach.

Zniknie weekendowa linia trolejbusowa 162 (Kunickiego–Wolska–Majdanek) i dwie linie zjazdowe: trolejbusowa 950 (Węglin–Rondo Krwiodawców) i autobusowa 910 (Węglin–Zana–Sowińskiego–Dw. Gł. PKS).

Linia 16 pojedzie Mickiewicza, Wyzwolenia i Długą. Linia 17 na Widok – zamiast Fabryczną i Wolską – pojedzie ul. Lubelskiego Lipca ’80. Trasa linii 21 będzie wydłużona do Felina. Linia 45 na Węglin pojedzie Orkana, Roztoczem, Jana Pawła II i al. Kraśnicką i taką też trasą wrócą.

Najbardziej zmieni trasę linia 152.

Nie pojedzie już przez Lipową, Racławickie i Kraśnicką. Z al. Piłsudskiego skręci w Narutowicza, później Głęboką, Filaretów i Zana dojedzie do przystanku „Zana Leclerc”. Taką trasą wróci na Kunickiego.

Pasażerowie linii zmieniających trasę, którzy przed 1 marca kupią bilet na jedną linię, będą mogli jeździć zarówno po nowej trasie, jak też liniami pokrywającymi się ze starą trasą.

Trolejbusy w soboty pojadą tak rzadko, jak w niedziele. A w dni powszednie po godz. 19.30 będą jeździć już nie co 20, ale co 30 minut.

ZTM tłumaczy to oszczędnościami. – W tym roku na sfinansowanie przewozów mamy 95 mln zł, czyli o 4 mln zł mniej niż w zeszłym roku – wyjaśnia Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego.

- Przy okazji uwzględniamy część wniosków pasażerów. Na linii 152 oszczędzamy kilometry, a jednocześnie spełniamy prośbę dzielnicy Dziesiąta o szybkie i punktualne połączenie z LSM. Zmiana na linii 16, to efekt próśb mieszkańców ul. Mickiewicza i Wyzwolenia, chcących mieć dojazd do przychodni przy Topolowej.

– Skoro już muszą być te zmiany, to niech chociaż autobusy jeżdżą punktualnie – mówi pani Zofia, mieszkanka Głuska. – W przypadku np. „trójki” trudno mówić o jakimkolwiek rozkładzie. Bardzo często są opóźnienia na tej linii.

Linia 5 ma kursować co 30 minut. Rozkłady linii 10, 18, 26, 31 i 57 skoordynowano tak, by spod KUL odjeżdżały co 15 minut. Podobnie – co 15-minut – mają odjeżdżać linie 17, 18 i 31 z przystanku „Olimp” oraz 6 i 17 spod dworca PKS.

Wspomniane linie, jak i te, które zmieniają trasę dostaną całkiem nowe rozkłady.
Ale nie tylko one. Rozkład zmienią też trzy inne linie: 9 (pojedzie co 10 lub 15 minut), 34 (co 12 minut) i 47 (co 36 minut).

Jest też kilka drobniejszych zmian.

„Dwójka” nie będzie stawać na Krakowskim Przedmieściu przy sądzie, ale przy banku. Linia 19 ma się zatrzymywać też na przystanku „Świętochowskiego 02”, 78 ominie przystanki „Sarnia”, a na trasie 79 przystanek „Dąbrowica-warsztat” ma się nazywać „Szerokie – posesja 101”.

Kolejne zmiany – od 1 kwietnia:

linia 15 będzie wydłużona do Żeglarskiej. Z Racławickich skręci w Lipową, a dalej pojedzie tak samo jak linia 40. Linia 23 prawdopodobnie zmieni końcowy z Koncertowej na Piłsudskiego. Skoordynowane mają też być rozkłady linii 15, 32, 39, 40 i 44 koło Politechniki.


Co sądzisz o tych zmianach? Podyskutuj na mmlublin.pl!

Czytaj więcej o sprawie:
Komunikacja miejska: ZTM oszczędza, mniej trolejbusów w sobotę
od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto