Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obywatel i burmistrz protestują przeciwko uchwałom anty-LGBT. Do wojewody lubelskiego skierowano skargę

Gracja Grzegorczyk
Gracja Grzegorczyk
Łukasz Kaczanowski/archiwum
Mieszkaniec Niedrzwicy Dużej i burmistrz Włodawy sprzeciwiają się kontrowersyjnej uchwale samorządów dotyczącej osób homoseksualnych.

Kazimierz Strzelec mieszkaniec gm. Niedrzwica Duża napisał list do wójta w sprawie uchwały rady gminy, która przyjęła stanowisko „Samorząd wolny od LGBT”. Wyraził swój sprzeciw. Odpowiedź wójta była jednoznaczna: „Uchwała nie narusza pana godności osobistej”. Kazimierza Strzelca to nie zadowoliło dlatego napisał skargę do wojewody lubelskiego.

Pomocną rekę wyciągnął do niego gdański adwokat, Jakub Szlachetko, który na swoim Facebookowym profilu opublikował dwa wzory dokumentów, Dzięki nim każdy może zaprotestować przeciw uchwałom anty-LGBT. - Pojawiła się zupełnie nowa mozliwość, więc dziwne by było, gdybym nie skorzystał z tej okazji – mówi Kazimierz Strzelec.

Mowa o skardze powszechnej, którą zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, każdy może skierować do wojewody w danym regionie. Musi on zapoznać się ze skargą, a następnie zawiadomić skarżącego o tym, jakie działania zostanie podjęte. Informacja o braku działań wraz z uzasadnieniem także musi zostać przekazana. Rzecznik prasowy wojewody lubelskiego, Marek Wieczerzak zaznacza, że: – Rozpatrzymy sprawę w wyznaczonym terminie. Zgodnie z prawem wojewoda ma na to 30 dni.

“Wszyscy jesteśmy mieszkańcami naszych wspólnot samorządowych – gmin, powiatów czy województw. Nikt nie powinien być w jakikolwiek sposób stygmatyzowany i napiętnowany” – podkreśla Kazimierz Strzelec w liście do wojewody Lecha Sprawki.

W maju ubiegłego roku Rada Gminy Niedrzwica Dużą oraz 35 innych samorządów przyjęło stanowisko „Samorząd wolny od ideologii LGBT”. Uchwała sprzeciwia się równemu traktowaniu osób o orientacji innej niż heteroseksualna. Rady miały deklarować, że będą bronić wartości chrześcijańskich, szkół i tradycyjnej rodziny przed wpływem ideologii LGBT.

Kwestia kontrowersyjnych uchwał samorządów powróciła po raz kolejny w momencie, gdy jedno z francuskich miast zawiesiło współpracę partnerską z Tuchowem w woj. Małopolskim. Radni Saint-Jean-de-Braye jednogłośnie podjęli decyzje o wstrzymaniu dalszej kooperacji.

Francuzi powołują się w swojej decyzji na historię z II wojny światowej i m.in. wywożenie osób homoseksualnych do obozów koncentracyjnych. Osoby sprzeciwiające się uchwałom samorządów także przywołują te tragiczne wydarzenie pokazując do czego prowadzi segregacja.

Na całą sytuację zareagował Burmistrz Włodawy, Wiesław Muszyński, który wystosował do władz francuskich odpowiednie pismo. - To była decyzja spontaniczna. Wieczorem przeczytałem o zdarzeniu i zadecydowałem o tym, by zaproponować im Włodawę jako miasto partnerskie. U nas nikt nie ma zamiaru wprowadzać tego typu uchwał – podkreśla.

„Mieszkańcy Włodawy są otwarci na różnorodność i wielokulturowość, dlatego zapraszam panią burmistrz do nawiązania partnerskiej współpracy w zakresie promocji, oświaty, kultury i sportu” – pisze w liście Muszyński.

Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar zaznacza, że przyjęta przez samorządy uchwała jest niezgodna z prawami człowieka. Do wojewódzkich sądów administracyjnych skierowano już kilka skarg sądowych tej sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto