Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Święta Niepodległości w Lublinie (ZDJĘCIA, WIDEO)

PN
11 listopada w Lublinie
11 listopada w Lublinie Anna Kurkiewicz
Nie na remontowanym placu Litewskim, ale u stóp Zamku Lubelskiego odbyły się w piątek główne lubelskie uroczystości związane z rocznicą odzyskania niepodległości. Nie obyło się bez politycznych akcentów.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od sesji Rady Miasta w Trybunale Koronnym. Później w archikatedrze lubelskiej odprawiono mszę świętą w intencji ojczyzny. Stamtąd uczestnicy przemaszerowali na pl. Zamkowy, gdzie odbyły się centralne uroczystości z udziałem wojska.

ZOBACZ TEŻ: Bal Niepodległości w Kraśniku (ZDJĘCIA, WIDEO)

Po podniesieniu flagi państwowej na maszt głos zabrał wojewoda Przemysław Czarnek: - Wmawia nam się, że jesteśmy podzieleni jak nigdy. Tymczasem trudno wyobrazić sobie większe różnice, niż te, które dzieliły Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Podziały są naturalnym elementem demokracji, ale w centrum dla naszych przodków była zawsze niepodległa Polska – mówił do zebranych wojewoda lubelski.

ZOBACZ TEŻ: Święto Niepodległości w Chełmie (ZDJĘCIA, WIDEO)

- Nie pamiętam, aby ktokolwiek z mężów stanu zdradzał Polskę w obcej prasie i wzywał do interwencji w sprawy polskie. Możemy się kłócić, ale nie możemy zdradzać niepodległej Polski – zarzucił politycznym oponentom Przemysław Czarnek.

CZYTAJ TEŻ: Obchody Święta Niepodległości w Warszawie (ZDJĘCIA, WIDEO)

Tradycyjnie odczytano apel pamięci osób, które w dziejach Polski poległy w walce o niepodległość państwa. Przywołano też pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Marii Kaczyńskiej, generałów i innych uczestników tragicznego lotu z 10 kwietnia 2010 r. Tzw. apel smoleński wprowadzono do programu obchodów uroczystości państwowych decyzją ministra Antoniego Macierewicza w ubiegłym roku.

Atrakcje dla dzieci i dorosłych

W związku z remontem pl. Litewskiego obchody Narodowego Święta Niepodległości w tym roku odbyły się na pl. Zamkowym. Wieńce i wiązanki złożono przed Pomnikiem Zaporczyków i na Zamku, gdzie w latach 40-tych i 50-tych mieściło się więzienie hitlerowskie, a później komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa.

Marsz Niepodległości przeszedł przez Zamość (ZDJĘCIA, WIDEO)

Obchody były też okazją do niestandardowej lekcji historii. Na pl. Zamkowym można było zobaczyć wyposażenie współczesnego wojska polskiego, a także oddziały kawaleryjskie i sprzęt z okresu II wojny światowej przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne. Fani historii wzięli udział w grze historycznej z nagrodami i zwiedzaniu miasta. Szlakiem miejsc i osób związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 r. oprowadzali przewodnicy PTTK.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto