Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Numizmatyka. Zbieranie monet to hobby i inwestycja

lublin112.pl
lublin112.pl
Któż z nas nie zbierał kiedyś monet, a może są i tacy, którzy zbierają je do dziś. Dzięki temu zainteresowaniu powstają duże kolekcje. To piękne hobby może być także źródłem zarobku. Przyjrzyjmy się jednak bliżej temu pięknemu zainteresowaniu monetami.

Numizmatyka jest jedną z nauk pomocniczych historii. Mianem tym nazywa się także dziedzinę kolekcjonerską, która zajmuje się zbieraniem monet i banknotów. Dla prawdziwego zbieracza monet ważnych jest kilka aspektów. Przede wszystkim są to; stan zachowania monety, jej nakład a także rodzaj materiału, z jakiego została wykonana. Oczywiście do jednych z najdroższych należą rzadkie złote monety. Są jednak także takie, które nie są wykonane z tego kruszcu, ale ich wartość jest także wysoka. Do grupy tej zalicza się monety z wszelkiego rodzaju błędami menniczymi. Przesunięcie stempla, a nawet błąd w napisie na monecie rzutują na wartość danego okazu. Inne drogie monety to rarytasy numizmatyczne z czasów starożytnych i średniowiecznych.

Od dziesięcioleci tworzone są katalogi i opracowania będące pomocą w kolekcjonowaniu.

Każdy ze zbieraczy ma swoją domenę, w której się specjalizuje. Jeden zbiera monety tylko średniowieczne, inny tylko złote a jeszcze inny gromadzi kolekcje będące emisjami menniczymi w srebrze.

Jest jednak minimum, które należy przyswoić zanim zacznie się wypełniać swoje numizmatyczne klasery monetarnymi zdobyczami. Po pierwsze musimy określić się, co chcemy zbierać. Specjalizacja jest tutaj bardzo ważna. Nie damy rady zbierać wszystkiego. Po pierwsze może nas na to nie stać po drugie trzeba by wynająć kilka muzealnych pomieszczeń, aby pomieścić wszystkie numizmaty świata. Wybierzmy sobie takie okazy, które nas interesują i przede wszystkim jest nas na nie stać. Drugim nieodzownym elementem będzie pogłębianie swojej wiedzy i zakup fachowej literatury. Bardzo ważne są katalogi monet, katalogi aukcyjne a także śledzenie aukcji internetowych. Nie zapominajmy o giełdach staroci w naszych miastach. Jest tam mnóstwo kolekcjonerów, którzy mogą mieć interesujące nas monety. Wreszcie, drogą wymiany z innymi osobami możemy poszerzyć swoje zbiory.

Do kolekcjonowania monet przydatne będą wszelkiego rodzaju holdery i klasery. Pamiętajmy, jeżeli monety są w stanie menniczym należy je odpowiednio zabezpieczyć. Nawet dotknięcie powoduje, że tracą na wartości. Numizmaty mające czyste lustro mennicze, czyli będące bez rys i zanieczyszczeń to najbardziej wartościowe okazy. Stan zachowania monety prezentuje poniższa skala (jest ona stworzona na podstawie książki Edmunda Kopickiego „Katalogu podstawowych typów monet i banknotów Polski oraz ziem historycznie z Polską związanych”):

  • stan I - STAN MENNICZY - stan menniczy dotyczy monet, które nigdy nie były używane jako środek płatniczy i nie noszą żadnych śladów użytkowania. Nie mają żadnych defektów, zarysowań i śladów czyszczenia.

  • stan II – ZNAKOMITY - dotyczy monet z nieznacznymi uszkodzeniami powstałymi w mennicy w trakcie produkcji lub w czasie transportu, mogą to być także monety przeznaczone do obiegu, lecz wycofane z niego przed pojawieniem się charakterystycznych wytarć lub zarysowań. Powinien być widoczny połysk stempla.

  • stan III - BARDZO PIĘKNY - dotyczy monet z nieznacznymi śladami zużycia w obiegu, lekkimi wytarciami wyższych partii reliefu, drobnymi rysami, małymi skaleczeniami brzegu monety.

  • stan IV - PIĘKNY - dotyczy monet z dość znacznymi śladami zużycia, które nie mają jednak wpływu na czytelność konturów rysunku. Legendy powinny być w pełni czytelne.

  • stan V - BARDZO DOBRY - dotyczy monet z bardzo znacznym zużyciem. Pojedyncze litery legendy i niektóre detale rysunku nieczytelne. Nadal można określić monetę, jednak niektórych danych nie można już odczytać. Data może już nie być czytelna, bądź jej część. Znak mennicy może nie być już rozpoznawalny.

  • stan VI - DOBRY - dotyczy monet, na których znaczna część rysunku i legendy jest nieczytelna, nie można odczytać legendy (poza jej zarysem); Można określić monetę na podstawie doświadczenia i porównywania z literaturą przedmiotu, także wagi, średnicy, metalu oraz kontekstu znaleziska (w przypadku znalezisk archeologicznych).

  • stan VII - ZŁY - dotyczy monet, których stan uniemożliwia ich jednoznaczną identyfikację.

Zaprezentowana skala jest uniwersalna i dotyczy monet od starożytności do współczesności.

Jak widać musimy określić się, jakie monety nas interesują, niestety rzadkie okazy czasami mają niskie stany zachowania, ale mimo to są nadal wartościowe ze względu na ilość takich obiektów na rynku kolekcjonerskim.

Bywa tak, że ktoś podaruje nam monetę, a ona staje się początkiem wielkiej kolekcji. Piękna to pasja, która z czasem może być źródłem utrzymania. Mądre inwestycje, mądre zakupy pozwalają w ciągu roku zarobić więcej niż niejedną lokatą w banku. Czasami zarobek na złotej monecie ze zwykłej menniczej emisji sięga 100% a nawet więcej, w ciągu jednego roku. Mądrzy inwestorzy skupują monety, a potem sprzedają je z zyskiem.

Ceny za jedną monetę sięgają czasami dziesiątków tysięcy, podobnie jest z całymi seriami monet i kolekcjami. Polski rynek numizmatyczny opanowało Allegro. To tutaj dochodzi do większości transakcji kolekcjonerskich, ale są również aukcje przeprowadzane w domach aukcyjnych takich jak Warszawskie Centrum Numizmatyczne.

Jeżeli macie schowane gdzieś w szafach stare monety to sprawdźcie, jakie to okazy, być może są warte tyle co mieszkanie czy samochód. Jeżeli nie chcecie sprzedawać zawsze można kontynuować pasję. Podobno wg. badań hobby przedłuża życie .

  • Kilka miejsc pomocnych w odnalezieniu się w internetowym świecie numizmatyki:

* http://www.mennica.com.pl/
* http://wcn.pl/
* https://e-numizmatyka.pl/portal/
* http://www.numizmatyczny.pl/
* http://allegro.pl/numizmatyka-85
* http://www.katalogmonet.pl/


  • Miejsca dostępne w świecie realnym:

* Lubelska giełda staroci - ostatnia niedziela miesiąca.
* Sklep Kolekcjoner - Poczta Główna w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 50, Lublin tel. +48 81 532 09 95.
* Hrubieszów, Antykwariat Retro Leszek Wojtiuk, ul. Kochanowskiego 24, 22-500 Hrubieszów (Os. Jagiellońskie), tel. +48 606 93 54 18.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto