Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy zabytek na mapie Lublina

Małgorzata Szlachetka
Konserwator wojewódzki wpisał do rejestru zabytków charakterystyczny dla naszego miasta element wodociągu, zbudowany w 1927 roku.
Konserwator wojewódzki wpisał do rejestru zabytków charakterystyczny dla naszego miasta element wodociągu, zbudowany w 1927 roku. Anna Kurkiewicz
Wieża ciśnień z Al. Racławickich została nowym zabytkiem Lublina.

Wieżę ciśnień na zlecenie miasta postawiło amerykańskie Towarzystwo „Ulen and Company”. Na fotografii z 1927 roku budowla jest jeszcze w rusztowaniach. Nieprzypadkowo została dla niej wybrana lokalizacja: najwyższy punkt ówczesnego Lublina.

– Zbiornik o średnicy 14 metrów i wysokości 13,5 metra mógł pomieścić do 2050 metrów sześciennych wody. Na wieżę ciśnień składał się: budynek murowany ze schodami żelaznymi wyposażony w zbiornik żelazny z rurociągami, domek dozorcy, ogrodzenie murowane z dwiema bramami żelaznymi i zdrojem publicznym oraz sieć przewodów wodociągowych – wylicza Magdalena Bożko, rzeczniczka MPWiK w Lublinie.

Wpis do rejestru zabytków to najwyższa forma ochrony konserwatorskiej. Wprowadzana, aby uniemożliwić zburzenie lub przebudowę zatracającą cechy architektoniczne ważnego historycznie obiektu.

– Wieża ciśnień przetrwała 90 lat bez istotnych zmian architektonicznych. Obecnie instalacja jest czynna – co prawda nie pełni już funkcji wieży ciśnień, lecz w sposób naturalny stabilizuje ciśnienie wody tłoczonej do odbiorców w śródmieściu Lublina oraz pełni rolę zapasowego zbiornika dla tej części miasta – informuje Magdalena Bożko. Dodając, że obiekt jest w dobrym stanie technicznym.

Ostatni remont miał miejsce w 2012 roku. Wtedy m.in. konserwacji został poddany zbiornik wody, docieplony dach i odnowiona elewacja. Prace objęły również ogrodzenie oraz zdrój widoczny z poziomu ulicy.

- Poza funkcją użytkową wieża jest charakterystyczną, atrakcyjną pod względem architektonicznym budowlą z 90-letnią historią, która na stałe wpisała się w krajobraz Lublina - kwituje rzeczniczka MPWiK w Lublinie.

Zobacz też: lubelski deptak widziany z drona

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto