Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy zabytek Lublina. Pomnik patronki UMCS wpisano do rejestru zabytków

Leszek Mikrut
Prawie 60-letni monument - słynny pomnik "Maryśki" - zlokalizowany na placu Marii Curie-Skłodowskiej, doczekał się swoistej nobilitacji. Oficjalnie uznany został za zabytek.

- Miło nam poinformować, że pomnik patronki naszego Uniwersytetu - Marii Curie-Skłodowskiej - został wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego - zauważa rzecznik prasowy uczelni Aneta Adamska

Posąg, znajdujący się w sercu miasteczka akademickiego, stanowi ważny punkt na mapie Lublina zarówno dla społeczności akademickiej, jak i wszystkich mieszkańców. - dodaje Aneta Adamska

Odsłonięcia pomnika dłuta Mariana Koniecznego, wzniesionego z inicjatywy Senatu uczelni, dokonano w związku z obchodzonym wówczas 20-leciem założenia UMCS. Umieszczona na wysokim 4-metrowym dwuczęściowym postumencie licowanym granitem, a odlana z brązu figura o wysokości 4,40 m, przedstawia uczoną, ubraną w długą szatę z obszernymi, podwiniętymi rękawami, stojącą z opuszczonymi ramionami i w prawym ręku trzymającą książkę. Indywidualnym inicjatorem projektu był Grzegorz Leopold Seidler, ówczesny rektor UMCS w latach 1959-1969, któremu bardzo zależało na odsłonięciu pomnika właśnie w dniu 20. rocznicy powstania uczelni (23 października 1944 r.), a jednocześnie w bezpośrednim pobliżu czasowym 30. rocznicy śmierci Noblistki (4 lipca 1934 r.). Przedsięwzięcie udało się zrealizować pomimo wielkich trudności finansowych i materiałowych.

Obiekt zdobią okolicznościowe dedykacje: na cokole od frontu: "Marii Curie-Skłodowskiej uniwersytet jej imienia i społeczeństwo", a na tylnej ścianie: "W XX rocznicę założenia uniwersytetu 1944-1964".

Ze względu na fakt, że zarówno rzeźba, jak i cokół, na którym ona się znajduje, zaczęły wymagać konserwatorskiej ingerencji, wiosną 2020 roku UMCS za kwotę 258 tys. zł. wyremontował cały obiekt. Realizacja prac objęła m.in. demontaż i ponowny montaż pomnika oraz nawierzchni wokół niego. Cokół został wzmocniony i zabezpieczony, natomiast samą figurę uczonej poddano pracom konserwatorsko-zabezpieczającym. Upływ czasu spowodował bowiem, że stan pomnika wymagał już renowacji.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto