Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy wynalazek z Politechniki Lubelskiej. Autonomicznie sterowane wózki mają zastąpić wózki widłowe

Redakcja
Łukasz Kaczanowski
Transport wewnętrzny towarów, ich odbiór z wyznaczonego miejsca albo zastąpienie wózków widłowych w magazynach - to jedne z zadań autonomicznie sterowanego wózka, stworzonego przez Politechnikę Lubelską.

Prace nad autonomicznym pojazdem transportowym stworzonym przez zespół naukowców z Katedry Automatyzacji Politechniki Lubelskiej trwają już od dwóch lat. Choć obecnie jest to pojazd doświadczalny, testowany w laboratoriach lubelskiej uczelni, jego twórcy wiążą z nim duże nadzieje. We współpracy z firmą ACCREA Engineering Poland Katedra Automatyzacji postanowiła opracować taki system na potrzeby transportu wewnątrz szpitali.

Zaczęło się od skonstruowania wózka, następnie opracowane zostały własne systemy samolokalizacji pojazdu, a obecnie trwają prace nad algorytmami nawigacji.

- Zadaniem wózka ze stworzonym przez nas oprogramowaniem jest samodzielny transport towarów, na przykład w zamkniętych pomieszczeniach zakładów produkcyjnych czy magazynów, gdzie zastąpiłby wózki widłowe obsługiwane przez ludzi

- mówi dr Paweł Stączek, lider zespołu.

Najważniejszą do dopracowania kwestią są algorytmy sterowania. Za pomocą swoich czujników (m.in. kamer 2D i 3D oraz dalmierzy laserowych) pojazd powinien potrafić samodzielnie ustalić swoją pozycję i orientację względem stałych elementów przestrzeni w jakiej się porusza. Wózek powinien także sam zaplanować trasę do punktu docelowego i skutecznie pokonać ją, bezpiecznie omijając przeszkody oraz ludzi.

- Podobne rozwiązania już funkcjonują, jednak wymagają naniesienia oznaczeń na podłodze lub pod nią - mówi dr Stączek. - Przewagą naszego rozwiązania jest to, że dzięki zamontowanym na wózku sensorach oraz złożonym algorytmom nie jest wymagana ingerencja w infrastrukturę. Do systemu wózka wprowadzona jest wirtualna mapa pomieszczenia z zaznaczonymi elementami stałymi, dzięki którym może orientować się w otoczeniu - tłumaczy. - W przypadku istotnych zmian w środowisku pracy wózka wystarczy tylko uaktualnić wirtualną mapę - dodaje.

Dr Stączek podkreśla, że nie ma potrzeby, by system zapamiętywał przebytą trasę, chociażby ze względu na zmieniające się na niej warunki i pojawiające się przeszkody, które dzięki wbudowanym sensorom powinien potrafić zawsze wyminąć.

Zespół Katedry Automatyzacji Politechniki Lubelskiej planuje w tym roku testować wózek w jednej z lubelskich fabryk, na bieżąco udoskonalając oprogramowanie i algorytmy systemu sterującego. Dr Stączek ma nadzieję, że do końca 2020 roku będą mogli zaoferować takie oprogramowanie firmom, pragnącym wykorzystać technologię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy wynalazek z Politechniki Lubelskiej. Autonomicznie sterowane wózki mają zastąpić wózki widłowe - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto