Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy rowerowe - jakie będą zmiany? (Materiał Dziennikarza Obywatelskiego)

freelancer
freelancer
Wkrótce zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące ruchu ...
Wkrótce zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące ruchu ... sxc.hu
Wkrótce zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące ruchu rowerowego – poczytaj o zmianach już teraz.

W Wielki Piątek prezydent, Bronisław Komorowski podpisał ustawę nowelizującą Prawo o Ruchu drogowym w zakresie ruchu rowerowego. Od tego momentu ustawę czeka już tylko publikacja w dzienniku ustaw i dwutygodniowe vacatio legis, przed wejściem nowych przepisów.

Oto co jest nowych w przepisach:

1. Nowe definicje i modyfikacja dotąd obowiązujących.

- Nowa definicja drogi dla rowerów.

Teraz dopuszczona będzie możliwość poruszania się po niej także rowerem wielośladowym. Dzięki temu rowery z dwukołową przyczepką, niektóre typu rowerów poziomych oraz rowery dla niepełnosprawnych nie będące jednośladami, mogą teraz legalnie poruszać się po ścieżkach rowerowych.

- Nowa definicja roweru.

Teraz każdy rower nie szerszy niż 90 cm w rozumieniu prawa będzie pozostawał rowerem (np. wąska riksza, która bez tego formalnie nie miałaby prawa wjazdu na drogę rowerową). Nowelizacja uwzględnia też rowery elektryczne dotąd, w rozumieniu przepisów, traktowane jak motocykle.

- Nowa definicja wózka rowerowego.

Teraz wózkiem rowerowym będzie każdy rower przekraczający szerokość 90 cm, np. rowery towarowe i większe riksze. Ze względu na ich wielkość, nie będzie możliwe poruszanie się nimi po drogach rowerowych. Kierowanie takim wózkiem będzie możliwe wraz z ukończeniem 17 roku życia.

- Pojawia się definicja pasa rowerowego.

Dotychczasowo stworzone pasy rowerowe powstały niejako „na dziko” bez umocowania w prawie. W związku z tym, że nie wszędzie możliwe jest tworzenie wydzielonej drogi rowerowej, nie wszędzie jest to w ogóle sensowne, teraz możliwe będzie w pełni legalne wydzielenie pasa rowerowego z jezdni.

- Definicja śluzy rowerowej.

Mimo że w kilku miastach Polski powstały już takie śluzy, jest to całkowita nowość w polskim prawie, która jednak od dawna i z powodzeniem funkcjonuje w miastach Europy Zachodniej i USA, ułatwiając wzajemną koegzystencję w ruchu ulicznym zarówno rowerzystom jak i kierowcom. Śluza taka eliminuje ryzyko, na jakie naraża się kierujący rowerem, zwłaszcza podczas zmiany pasa, podczas którego to manewru rowerzysta może zostać niezauważony lub świadomie zlekceważony przez kierowcę. Będzie to wyznaczony obszar pomiędzy linią zatrzymania samochodów a tarczą skrzyżowania, który kierujący rowerem, po ominięciu samochodów, będzie wykorzystywał do ustawienia się do lewoskrętu.

2. Zmiany w przepisach normalizujących ruch drogowy.

- Jazda środkiem pasa przed skrzyżowaniem.

Dotychczas rowerzysta miał obowiązek trzymania się możliwie blisko prawej krawędzi. Teraz podczas dojazdu do skrzyżowania może w pełni legalnie poruszać środkiem pasa (co i tak było zalecane przez znawców problematyki bezpieczeństwa ruchu), aby pozostawać jak najbardziej widocznym, a jednocześnie uniemożliwiać ryzykowne manewry ze strony kierujących samochodami, polegające na wyprzedzaniu i zajeżdżaniu drogi przed skrętem lub wyprzedaniu na zakręcie
Po opuszczeniu tarczy skrzyżowania rowerzysta ma obowiązek ponownie poruszać się możliwie blisko prawej krawędzi.

- Wyprzedzanie rowerem innych pojazdów z prawej strony.

Praktycznie jest to usankcjonowanie obecnego stanu rzeczy. Należy pamiętać, że rowerem nie wolno nadal wyprzedzać na skrzyżowaniu.

- Zlikwidowanie nakazu zatrzymania się rowerem, aby umożliwić wyprzedzanie przez samochód.

Przepis ten był uznawany za niebezpieczny w pewnych sytuacjach, a przede wszystkim martwy.

- Likwidacja zakazu wjazdu pod nadjeżdżający pojazd.

Był to przepis całkowicie niezgody z ratyfikowaną przez Polskę Konwencją Wiedeńską o Ruchu Drogowym. W związku z tym był też przepisem formalnie nieobowiązującym, a jednocześnie bywał przyczyną wypadków, powodowanych przez tych uczestników ruchu drogowego, którzy uważali, że daje im on pierwszeństwo np. podczas pokonywania przejazdów rowerowych na „zielonej strzałce”.

- Pierwszeństwo na przejeździe rowerowym.
Przepis ten daje rowerzyście pierwszeństwo na przejeździe rowerowym, gdy samochód skręca z drogi głównej w prawo lub lewo. Wcześniej w polskich przepisach nie była ujęta ta kwestia, co było niezgodne z Konwencją Wiedeńską o Ruchu Drogowym.

- Dwa rowery obok siebie i jazda w peletonie.

Będzie to legalne tylko i wyłącznie wtedy, gdy nie przeszkadza samochodom. Umożliwia trenowanie kolarzom w peletonie na mało ruchliwych drogach, czy dorosłemu asekurowanie dziecka. Jest de facto usankcjonowanie i tak istniejącego stanu rzeczy.

- Ograniczony obowiązek jazdy drogą rowerową.

Dotychczas rowerzysta miał obowiązek korzystać z drogi rowerowej, jeśli ta choć na kilka metrów pojawiała się przy ulicy, którą się poruszał. Teraz ten nakaz dotyczy tylko sytuacji, jeśli przebieg drogi rowerowej będzie pokrywał się z kierunkiem jazdy rowerzysty.

- Przewóz dzieci w przyczepce rowerowej.

Dotąd było to formalnie nielegalne, pomimo że ten sposób przewożenia dzieci jest znacznie bezpieczniejszy od przewozu w foteliku. Przyczepka jest zwykle tak skonstruowane, że upadek ciągnącego ją rowerzysty, nie powoduje wywrotki jej samej.

- Rowerem po chodniku przy złej pogodzie.
Oczywiście nadal obowiązuje nakaz ustępowania pierwszeństwa pieszym i zachowywania szczególnej ostrożności. Przez złe warunki rozumie się tu silny deszcz, wiatr, oblodzenie jezdni, gęstą mgłę, śnieżycę itp.

Przeczytaj również:

Serwis rowerowy MM: Jak naprawić rower na poczekaniuSerwis rowerowy MM: Rowerem po ulicy (artykuł Dziennikarza Obywatelskiego)Jestem rowerzystą, potrzebuję porady - gdzie się zwrócić? Stowarzyszenia, kluby i portale rowerowe
od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto