Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe miny w Muzeum Wojsk Lądowych

Anna Stasiewicz
Do Muzeum Wojsk Lądowych trafiły  radzieckie miny przeciwdesantowe PDM-1M (z lewej) i PDM-2 (z prawej), stosowane przez armię radziecką w okresie zimnej wojny
Do Muzeum Wojsk Lądowych trafiły radzieckie miny przeciwdesantowe PDM-1M (z lewej) i PDM-2 (z prawej), stosowane przez armię radziecką w okresie zimnej wojny mwl
Radzieckie miny przeciwdesantowe, które firma Uni Saper wykopała w Bornem Sulinowie, trafiły właśnie do bydgoskiego Muzeum Wojsk Lądowych.

Tym razem do Muzeum Wojsk Lądowych trafiły radzieckie miny przeciwdesantowe: PDM-1M oraz PDM-2. Tych pierwszych jest 18, drugich 31. Są to egzemplarze ćwiczebne, pozbawione materiałów niebezpiecznych.
- Miny pochodzą z czasów zimnej wojny - mówi Łukasz Skoczek z Muzeum Wojsk Lądowych. - Z zostały wykopane na terenie poligonu w Bornem Sulinowie. Te modele nie były używane przez polską armię, a jedynie wojska radzieckie - dodaje.

Miny były ustawiane na dnie rzek czy innych zbiorników. Służyły do niszczenia m.in. łodzi desantowych. - Zapalnik wkręcany w minę był zakończony "antenką". Trącenie "antenki" przez łódź powodowało detonację - wyjaśnia Łukasz Skoczek. - Miny przeciwdesantowe miały o wiele większą siłę niż miny przeciwpancerne. Pamiętajmy, że ich zadaniem było zniszczenie potężnego pojazdu.

Miny z Bornego Sulinowa będzie można oglądać na jednej z ekspozycji w Muzeum Wojsk Lądowych, część z nich placówka przekaże do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Placówka otrzymała od firmy Uni Saper również elementy rosyjskich czołgów pochodzących z II wojny światowej: IS i T-34.

Przed kilkoma miesiącami Uni Saper przekazał bydgoskiemu muzeum radzieckie miny przeciwpiechotne PFM-1, nazywane ze względu na kształt motylkowymi. Urządzenie zawierało płynny materiał wybuchowy umieszczony w jednej z części miny oraz specjalny zapalnik reagujący na gwałtowne zmiany ciśnienia płynu. Nadepnięcie lub ściśnięcie pojemnika z materiałem wybuchowym powodowało eksplozję miny. Można je było rozrzucać ręcznie albo zrzucać z helikopterów. Używane przede wszystkim w Afganistanie.

Do MWL saperzy przekazali też niemiecką ćwiczebną minę przeciwpancerną Übung Tellermine 35 z okresu II wojny światowej. Służyła do szkolenia jednostek saperskich odpowiedzialnych za stawianie pól minowych. Z Bornego Sulinowa przywieźli też urządzenie do pozoracji pola walki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto