Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa pętla autobusowa na Sławinie wyłania się spod ziemi. Prace trwają pomimo śniegu i mrozu. Zobacz zdjęcia

Leszek Mikrut
Mieszkańcy ul. Zbożowej przywykli do widoku prowadzonej tu od ponad sześciu miesięcy inwestycji i nie budzi ona ich zdziwienia, jak to miało miejsce jeszcze na początku lipca ubiegłego roku. Wszystko odbywa się w rejonie tzw. „Klina", gdzie przed wielu laty zlokalizowana była pętla autobusu nr 18, a dziś 37. Od wczesnej jesieni ruch pieszy w tym rejonie był utrudniony ze względu na liczne i niemałe obszarowo rozkopy. Obecnie trudności zmalały do minimum.

Oficjalna nazwa przedsięwzięcia brzmi: „Rozbudowa ul. Zbożowej z rozbudową pętli komunikacji miejskiej wraz z budową monitoringu i oświetlenia drogowego, przebudową linii średniego napięcia wraz ze stacją transformatorową oraz stacji ładowania, przebudową sieci kanalizacji deszczowej". Natomiast nazwa funkcjonująca na miejscowej tablicy informuje, że jest to: „Budowa, modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu dla potrzeb Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego".

Dla północno-zachodniego obszaru miasta pętla na ul. Zbożowej miała i ma kluczowe znaczenie pod kątem obsługi komunikacyjnej.

Do końca czerwca ubiegłego roku lokalizacja ta była wykorzystywana jako miejsce do zawracania, ale nie w charakterze pętli dla autobusów z prawdziwego zdarzenia. W przypadku przyjazdu w to miejsce kilku pojazdów jednocześnie, pasażerowie wysiadali już poza terenem, na tymczasowych peronach. Pętla w dawnej formie przestała więc spełniać swoją funkcję ze względu na to, że stała się za mała do obsługi korzystających z niej autobusów. Dlatego też miasto zadecydowało o wskazaniu danej lokalizacji do przebudowy w ramach projektu unijnego związanego z budową węzłów przesiadkowych.

- Na pętli zostaną zlokalizowane dwie ładowarki dla autobusów elektrycznych, które docelowo będą kierowane do tego miejsca - informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Prezydenta Miasta Lublin. - Ponadto, w ramach przebudowy pętla zostanie doposażona pod kątem zaplecza socjalno-sanitarnego dla kierowców poprzez budowę budynku do ich obsługi.

Lokalizacja zyska także nową infrastrukturę przystankową, w tym wyświetlacz dynamicznej informacji przystankowej oraz biletomat. Po zakończeniu przebudowy będzie to nowoczesny obiekt z niezbędną infrastrukturą do obsługi zarówno pasażerów, jak i kierowców komunikacji miejskiej.

- Dodatkowo teren został już odwodniony, na pętli prowadzono prace związane z odhumusowaniem terenu, czyli zebraniem ok. 15 cm warstwy ziemi urodzajnej, w celu wykonania nasypu, na którym docelowo zostanie zlokalizowana pętla - tłumaczy przedstawiciel ratusza.

Początkowo na obszarze inwestycji planowano wycięcie wielu drzew, jednakże na skutek protestu okolicznych mieszkańców zmieniono projekt w ten sposób, że usunięto tylko te rośliny, w których przypadku było to naprawdę niezbędne. Resztę drzew zabezpieczono. Zakończenie prac planowane jest na czerwiec 2021 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto