Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa lista leków refundowanych. Które potaniały, a jakie zdrożały?

Redakcja
Adrian Tomczyk/zdjęcie ilustracyjne
Kilkadziesiąt pacjentów ze szpiczakiem będzie mogło skorzystać z nowoczesnych leków w samym tylko SPSK1 w Lublinie. To efekty nowej listy refundacyjnej. Sprawdzamy też, które lekarstwa potaniały, a jakie podrożały od lipca.

Na ten przełom czekali długo chorzy na nowotwory krwi. Na lipcowej liście leków refundowanych znalazły się w końcu dwa nowoczesne leki na szpiczaka (Darzalex i Kyprolis) oraz jeden na białaczkę (Blincyto).

- Polska była jednym z ostatnich krajów w Europie, w którym te nowoczesne leczenie nie było refundowane - odpowiada dr hab. n. med. Marek Hus, szef hematoonkologii w SPSK1 w Lublinie.

I zaznacza, że tylko w ich ośrodku kilkadziesiąt chorych na szpiczaka będzie mogło teraz skorzystać z tych refundacji. - Do tej pory część naszych pacjentów leczona była za pomocą tych terapii w ramach badań klinicznych. Te leki dają nadzieję na przełamanie odporności, szczególnie dedykowane są osobom z nawrotami choroby. Bardzo dobre wyniki są również na etapie wczesnego leczenia - tłumaczy dr hab. n. med. Marek Hus, lubelski konsultant w dziedzinie hematologii.

Dobre wiadomości są również dla pacjentów z rakiem płuc. Od lipca do refundacji włączony został też nowoczesna terapia dla pacjentów z rakiem płuca, który skutecznie działa u chorych z przerzutami do ośrodkowego układu nerwowego.

Jeśli chodzi o listę leków dostępnych w aptece, to od lipca podrożało 650 leków, a ceny 365 uległy obniżce. Najbardziej potaniały leki uśmierzające ból przy chorobie nowotworowej (Instanyl: z 36 do 3,2 złotych) oraz na dnę moczanową (Adenuric: z 61 do 43 złotych).

Natomiast podwyżki cen leków dotyczą chorych na schizofrenię: Aribit podrożał z 12 do 56 zł, a Aripilek wzrósł z 9 do 36 złotych. Zdrożały też lekarstwa na padaczkę: Symetra (do 20 zł) oraz Keppra (do 269 złotych). Wzrosły również ceny leków na raka prostaty: Eligard - z 83 do 116 złotych oraz Diphereline SR z 42 do 59 złotych.

Zmian na lipcowej liście MZ nie doczekali się za to pacjenci z chorobą Fabry’ego, którzy od 18 lat walczą o refundację enzymatycznej terapii zastępczej. To choroba genetyczna, która uszkadza m.in. serce, mózg, nerki.

- Brak dostępności leczenia dla tej grupy chorych to niezrozumiałe zaniedbanie polskiego systemu opieki medycznej. Choroba Fabry’ego należy do chorób rzadkich, ale co z całą mocą należy podkreślić dających się leczyć. Z niezrozumiałych powodów to leczenie w Polsce jest nierefundowane - komentuje prof. Jarosław Sławek, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

od 12 lat
Wideo

Targi Pełnia Zdrowia Katowice / Dziennik Zachodni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowa lista leków refundowanych. Które potaniały, a jakie zdrożały? - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto