Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa biblioteka w byłej Karczmie Słupskiej w Lublinie już otwarta. To Bioteka. Skąd nazwa?

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Urząd Miasta Lublin
Długo wyczekiwana biblioteka w pomieszczeniach po dawnej Karczmie Słupskiej została otwarta. W Biotece - tak ją nazwano m.in. za sprawą wnętrza z dużą ilością roślin – znajdziemy 18 tys. książek drukowanych i 9 tys. audiobooków. Póki co nie można jednak wejść między regały.

– Róg Al. Racławickich i ul. Sowińskiego to kiedyś miejsce słynne z racji kultowej Karczmy Słupskiej, w którym dziś otwieramy nową miejską instytucję kultury – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Uruchomienie filii biblioteki w budynku przy Al. Racławickich 22 władze miasta zapowiadały od 2013 roku. Ciągle jednak brakowało pieniędzy na gruntowny remont pomieszczeń. Znalazły się w 2019 roku. Potrzebnych było 1,6 mln zł – tyle kosztowały roboty budowlane, instalacyjne oraz aranżacja i wyposażenie biblioteki.

Nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej została nazwana Bioteką.

- Chodzi m.in. o architekturę, łączącą industrialną miejską stylistykę z zielonym oddechem ogrodu. Założeniem było, żeby przestrzeń nawiązywała do terenów pobliskiego Ogrodu Saskiego – wyjaśnia Piotr Tokarczuk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. - Poza tym w planach jest prowadzenie także szeroko rozumianej działalności proekologicznej – dodaje.

Bioteka ma ponad 400 mkw. Przeniesiono tutaj zbiory Filii nr 6, która przez dziesięciolecia mieściła się na ostatnim piętrze bloku przy ul. Poniatowskiego 4. Księgozbiór dopełniły multimedia Filii nr 27, przeniesionej z Czechowa. W rezultacie Bioteka posiada obecnie ponad 35 tys. egzemplarzy: książek drukowanych (18 tys.), audiobooków (9 tys.), filmów i muzyki (7 tys.). Część zbiorów Filii dedykowana jest osobom z dysfunkcjami wzroku – w ofercie są m.in. książki pisane alfabetem Braille’a. Jest też możliwość nagrania materiałów na specjalne urządzenia, tzw. czytaki (1,5 tys.). Bioteka jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.

W Biotece, oprócz głównych pomieszczeń bibliotecznych, znalazły się też sale do prowadzenia warsztatów, pokój gier i sala komputerowa. W znajdującej się tuż przy wejściu galerii będą prezentowane wystawy czasowe.

Czytelnicy mogą już wypożyczać książki, audiobooki czy filmy, ale ze względu na obowiązujące w każdej filii obostrzenia – na razie nie mogą wejść między regały. - To na pewno niezwykła strata, ale na razie nie mamy innej możliwości – mówi dyrektor Tokarczuk.

Obecnie sieć MBP liczy 40 filii (34 placówki ogólne, 4 szpitalne, 1 ze zbiorami fonicznymi oraz mediatekę). W ciągu ostatnich dziesięciu lat w Lublinie do użytku zostało oddanych dziewięć nowych. Projekt filii nr 40 „Biblioteka na poziomie” przy ul. Sławin 20, otwartej w czerwcu 2018 r., zajął II miejsce w Plebiscycie „Polskie Wnętrze 2018” w kategorii „Wnętrza publiczne”.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto