Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc perseidów w Lublinie. To będzie wyjątkowe widowisko

Piotr Nowak
Meteory wylatują z gwiazdozbioru Perseusza. Najlepiej je obserwować późną nocą
Meteory wylatują z gwiazdozbioru Perseusza. Najlepiej je obserwować późną nocą
Nawet sto "spadających gwiazd" na godzinę zobaczymy na letnim niebie. Spektakularny deszcz Perseidów zacznie się w nocy ze środy na czwartek.

- Perseidy wpadają w atmosferę Ziemi z ogromną prędkością pozostawiając spektakularny ogon, długi nawet na kilkadziesiąt kilometrów - opowiada prof. dr hab. Krzysztof Murawski z Zakładu Astrofizyki i Teorii Grawitacji UMCS. - Spodziewamy się kilkudziesięciu meteorów, a może nawet stu na godzinę - dodaje naukowiec.

Kiedy zacząć obserwację?
- Najlepsza pora to pierwsza lub nawet druga w nocy, ale widoczność może być dobra już o godz. 22.30 - zapewnia Wiesław Hawrylecki, który prowadzi prezentacje w mełgiewskim obserwatorium.

- Najlepiej znaleźć stanowisko do obserwacji znajdujące się z dala od źródeł światła. Meteory wylatują z gwiazdozbioru Perseusza (stąd ich nazwa) znajdującego się niedaleko gwiazdozbioru Kasjopeja, który tworzy charakterystyczny kształt litery "W" - mówi prof. Murawski.

Perseidy pochodzą ze składającej się z lodu i pyłu komety, która co 133 lata pojawia się w okolicach Ziemi. Przelatując w pobliżu Słońca zabrudzony lód przekształca się w gaz z okruchami stałej materii.

- Jeśli te okruchy wpadną do atmosfery Ziemi, tarcie spowoduje, że zaczną się one spalać tworząc spektakularne warkocze świetlne. Do powierzchni Ziemi zwykle nic nie dolatuje - tłumaczy prof. Murawski. "Spadające gwiazdy" będzie można oglądać gołym okiem.

Dokładniejsze podglądanie nieba będzie możliwe w Obserwatorium Astronomicznym w Mełgwi. Warto wcześniej zgłosić swój udział, tel. (81) 460 57 50, bo liczba miejsc jest ograniczona. Obserwowanie nieba może mieć też wymiar magiczny, o czym wspomina prof. Murawski: - Nawet jeśli widok nie jest najlepszy, ważne jest, aby pomyśleć o życzeniu, aby "spadające gwiazdy" je spełniły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto