Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc muzeów 2018 w Lublinie pełna wrażeń. Gdzie pójść, co wybrać?

SH
Łukasz Kaczanowski
Konkurencja zapowiada się ostra, noc nie może przecież trwać bez końca. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać w sobotni wieczór.

Żelaznym, corocznym punktem Nocy Muzeów jest Kaplica Trójcy Św. na Zamku. W tym roku może przeżywać jeszcze większe oblężenie, ponieważ w kaplicy wystąpi zespół The Snopkers Ensemble z koncertem muzyki dawnej. Jeśli nie zdążyliście zdobyć specjalnych wejściówek, warto odwiedzić dziedziniec, na którym zagoszczą żywe posągi. - Gdy posągi ożyją, zobaczycie, jak wyglądała moda późnego średniowiecza, jaka muzyka i tańce były wówczas popularne - zachęcają organizatorzy. Ważnym przystankiem muzealnego spaceru będzie także wystawa Tadeusza Mysłowskiego „Studio/Pracownia”

Ciekawy program oferuje w tym roku Muzeum KUL. To szansa, by zobaczyć wystawę z kolekcji Krzysztofa Musiała „Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni”, ale także odkryć na nowo gmach KUL. Mnóstwo elementów jego wystroju zaprojektowała bowiem dama polskiego designu, Maria Chomentowska. Ten zbyt mało znany fakt przypomina także specjalna ekspozycja jej prac ze wszystkich okresów twórczości.

Do obchodów Nocy Muzeów włączyło się także Muzeum Wsi Lubelskiej, które zaprasza na „Nocne Bajania”. Organizatorzy zapraszają do świata XIX-wiecznej wsi, przesyconej opowieściami, przesądami, zabobonami i ludową demonologią.

W Lublinie nie będzie brakowało atrakcji, ale może warto skorzystać z okazji i wyruszyć w region? Muzeum Nadwiślańskie organizuje oprowadzanie po wystawie Jacka Malczewskiego. Wszystkie prace zgromadzone na ekspozycji „Wielka sztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego” pochodzą z prywatnej kolekcji.

Kto wie czy jedna z ciekawszych propozycji Nocy Muzeów nie szykuje się w Hrubieszowie. Muzeum im. ks. Stanisława Staszica zapowiada niewielką, ale interesującą prezentację ok. 20 grafik Picassa. Pochodzą one od kolekcjonera, który zastrzega sobie anonimowość i zgodził się je wypożyczyć. Prace powstały pod wpływem podróży artysty po naszym kraju. Picasso gościł w Polsce w 1948 roku.

WYBRANE PUNKTY PROGRAMU

Muzeum Lubelskie
godz. 19.00 - koncert w Kaplicy Trójcy Św.
godz. 19.00 - Tadeusz Mysłowski. Studio/Pracownia - oprowadzanie kuratorskie.
godz. 18.00 - Malujemy jak mistrz Andrzej - warsztaty rodzinne robienia witraży z motywami fresków z Kaplicy Trójcy Świętej.

Gości zapraszają także filie Muzeum Lubelskiego.

Muzeum KUL
godz. 20.00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni
godz. 19.00, 21.00, 23.00 - nocne zwiedzanie KUL według Marii Chomentowskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej

Nocne Bajanie. Rezerwacja pod nr: 81 533 85 13

Ogród Botaniczny
godz. 17.00 „Roślinne dzieło w skali makro i mikro”

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
godz. 20. i 22 - oprowadzanie po wystawie Jacka Malczewskiego

Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie
godz. 18. otwarcie wystawy „Picasso. Dwie opowieści”
godz. 21 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto