Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Kultury 2017 już w najbliższy weekend. Co będzie się działo?

Paweł Franczak
archiwum
Już w najbliższy weekend odbędzie się Noc Kultury. Tegorocznym hasłem imprezy jest "miastoczasoprzestrzeń" i mimo, że naukowcy spierają się o to, ile mamy wymiarów, organizatorzy Nocy Kultury nie mają wątpliwości, że miasto jest wymiarem piątym.

„Właśnie dzięki miastu możemy obserwować zagięcia czasoprzestrzeni i zjawiska wymykające się wcześniejszym teoriom” – piszą organizatorzy.

Zostawmy na chwilę teorie Einsteina, wedle której do zakrzywienia czasoprzestrzeni potrzeba grawitacji i załóżmy, że mają rację. Gdzie w nocy 3 czerwca możemy zaobserwować takie zjawiska?

Choćby na ul. Furmańskiej, gdzie dwójka Francuzów, Francoisa Monnet i Isabel Barthelemy odtworzą narodziny świata, z użyciem papierowo-wiklinowych ryb, ptaków i ptako-ryb. Albo przy Trybunale Koronnym, z którego 46 okien wydostaną się kolorowe balony, liczone w tysiącach. Albo na dachu Tarasów Zamkowych, gdzie (o godz. 20.30) zagrają Smolik i jego przyjaciel Kev Fox oraz Tiny Beat i New People, czy na Grodzkiej 7. Tam zespół Spaceboys dwukrotnie zagra muzykę inspirowaną „Akademią Pana Kleksa” oraz „Podróżami Pana Kleksa”.

W zaginanie czasoprzestrzeni włączą się też najmłodsi. Przygotują „Zieloną herbatkę” – w niepotrzebnych filiżankach, kubkach, wazonikach, imbryczkach wyhodują roślinki, które zostaną zaprezentowane w jednym miejscu na specjalnie zaaranżowanym stole.

W Centrum Kultury zagięta zostanie przestrzeń budynków poklasztornych z połowy XVIII w. lubelskiego Zgromadzenia Sióstr Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i czas, bo Kraków Improvisers Orchestra oraz Zespół Muzyki Tradycyjnej przy Ośrodku Rozdroża w Lublinie wrócą do tradycyjnego polskiego śpiewu jednogłosowego i połączą to z przyszłością muzyki improwizowanej. Koncerty o północy i 1.30.

„Teatralnego zagięcia” doświadczyć można dzięki Teatrowi im. J. Osterwy, który pokaże dwie próby otwarte nowej sztuki „Prześladowanie i zabójstwo Jean-Paula Marata w wykonaniu pensjonariuszy zakładu dla obłąkanych w Charenton w reżyserii Markiza de Sade” (uwaga: konieczna rezerwacja miejsc: 81 532 44 36).

Miejsca trzeba rezerwować także na spektakl taneczny Dodo Cabegna „Silent Pact”, na scenie dawnej siedziby Teatru Andersena.

A jeśli chodzi o pokonywanie przestrzeni w czasie, Zarząd Transportu Miejskiego przypomina, że komunikacja miejska będzie tej nocy bezpłatna i częstsza: w godzinach 22.45 – 2.30 co 15 minut, a w godzinach 2.30 – 4.30 co 60 min.

Więcej szczegółów o Nocy Kultury w naszym dodatku Lublin. Piątek wieczorem.

Zobacz też: Noc Kultury 2017 w Lublinie. Co będzie się działo?

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto