Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Kultury 2014 w Lublinie. Podpowiadamy, co musisz zobaczyć

PAF
Małgorzata Genca
Z gąszczu imprez sobotniej Nocy Kultury (z 7 na 8 czerwca) wybraliśmy piętnaście najciekawszych. Taniec, teatr, pokazy akrobacji, odrobina miejskiej historii, a może kurs autobusem, w którym mieszka sztuka i poezja? Wybór należy do Was. A wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

1 Bitwa muzyczna przy VII LO, od godz. 19.30
Mistrzostwa świata w piłce nożnej dopiero przed nami, ale już teraz możemy poczuć smak turnieju sportowego. W Noc Kultury odbędzie się turniej muzyczny - w bitwie, rozgrywanej w systemie pucharowym, weźmie udział osiem lubelskich kapel (Komische Pilze, Lolo Ferari, Madvision, Phedora, Snake's Rib, Tak jest, Workplace oraz Ancient Aliens). Zwycięzca dostanie scenę wyłącznie dla siebie. O zwycięstwie decydować będzie natężenie braw. Każda kapela ma 15 minut na przekonanie do siebie słuchaczy.

2 Most Kultury, ul. Zamojska, od godz. 19.00
Hit zeszłego lata, czyli Most Kultury przy ul. Zamojskiej, jutro startuje ponownie. Impreza zacznie się tam od "Inżynierii folkloru" - akcji mającej na celu zachęcenie mieszkańców Lublina do zapoznania się z polskimi tańcami narodowymi i regionalnymi. Później odbędzie się pokaz brazylijskiej capoeiry, występ grupy tanecznej Morena, salsa, koncerty Tradiional Jazz Revival i ulubieńców wielu lublinian: Czarnych Lwów z Przedmieścia. Na finisz: impreza z zumbą w roli głównej.

3 Busker call i Cafe Variete, godz. 19.00, plac targowy pod Zamkiem
Kim są buskerzy, lublinianie wiedzą dzięki Carnavalowi Sztuk-Mistrzów. Co więcej, zdążyli pokochać tych barwnych ulicznych artystów. W sobotę pojawi się takich ancymonów dziesięciu. Teoretycznie mają zamiar zabawiać publikę na placu targowym, ale że z nimi nigdy nic nie wiadomo, można się ich spodziewać na terenie całego miasta. Komu mało będzie sztuki Nowego Cyrku, ten powinien obejrzeć show Cafe Variete z akrobatyką powietrzną, fireshow, żonglerką i tańcem.

4 Jerz Igor, pałac Sobieskich, ul. Bernardyńska 13, od godz. 22.00
Każdy, kto ma w domu małe dziecko wie zapewne, że z doborem muzyki dla malucha nie jest łatwo. Albo puszczamy berbeciowi Mozarta, licząc (naiwnie) na zwiększenie IQ, albo serwujemy mu to, co sami lubimy, a nie każde dziecko lubi black metal, albo jesteśmy zdani na "produkty muzycznopodobne", czyli częstochowskimi rymami podłożonymi pod disco-polo. Teraz to się zmieni dzięki Jerzowi Igorowi. To duet Jerzego Rogiewicza i Igora Nikiforowa. Na co dzień muzycy grają w zespołach jak najbardziej dorosłych - Levity, Pink Freud, Hokei, Paula & Karol, Warszawska Orkiestra Rozrywkowa. Ale przy tym projekcie postanowili wykorzystać talent do stworzenia muzyki dla najmłodszych, która jakością bije na głowę niejeden wytwór sceny alternatywnej, a przy tym nadaje się na kołysanki i tło zabaw. Koncert w Lublinie będzie scenicznym debiutem Jerza Igora.

5 Gra interaktywna, skrzyżowanie ulic Bernardyńskiej i Zamojskiej, godz. 21.00
Lublin Doliną Krzemową nie jest, ale mamy tu pasjonatów zajmujących się nowymi technologiami i programowaniem. Zrzeszają się pod nazwą GameDev, a na Noc Kultury przygotowali gry, w których ekranem będzie ściana budynku. Same gry nawiązują do klasyki, czyli popularnych w latach 80. na bazarach małych konsol z "Wilkiem i zającem", czy "Kucharzem". Sterowanie jednak jak najbardziej współczesne, za pomocą technologii kinect.

6 Bitwa o schody, schody przed Zamkiem, godz. 19.00
Wyjątkowo rywalizacyjną mamy Noc Kultury w tym roku. Kolejną bitwą, obok muzycznej, będzie bitwa taneczna. B-boye (czyli breakdancerzy, tancerze hiphopowi), podobnie jak w zeszłym roku, walczyć będą o zwycięstwo stopniowo. Dosłownie: Każdy kolejny stopień schodów będzie wyznacznikiem poziomu trudności, jaki muszą pokonać. Rywalizacja będzie miała formułę "jeden na jeden".
Występy będzie oceniać czołówka polskiego b-boyingu: Bboy Adasiowy oraz Bboy Rafulus I Pitzo. Zwycięzca otrzyma nagrody rzeczowe i 600 zł.

7 Disco pigs, IncognitO, ul. Peowiaków 3, godz. 19.00
Teatr Osterwy w rozmaitych formach uczestniczył w kolejnych odsłonach Nocy Kultury. W tym roku zaprasza na "barową sztukę". Urszula Pietrzak i Marek Szkoda przeczytają sztukę "Disco Pigs" irlandzkiego dramatopisarza Enda'ego Walsha, uhonorowaną nagrodą krytyków na festiwalu w Edynburgu w 1997 roku. Sztuka opowiada historię dwojga młodych ludzi, którzy za żadną cenę nie chcą dorosnąć i stać się dojrzałymi i odpowiedzialnymi ludźmi. Zatracają się w fikcyjnym świecie, który sami stworzyli, buntują się przeciwko otaczającej ich rzeczywistości i przeżywają miłość.

8 Autoportret z kulturą, scena Bitwy Muzycznej, Scena Wielkiego Stawu Królewskiego, ul. Farbiarska 3
Na trasie kulturalnych wydarzeń będą czekały na chętnych trzy fotobudki. Pozwolą one Wam uchwycić magiczną aurę Nocy Kultury i zapewnią mnóstwo zabawy. Na każdej fotce może zmieścić się kilka osób. Zdjęcia gotowe będą w parę chwil od ich wykonania. Z taką pamiątką każdy będzie mógł wrócić z uśmiechem do wspomnień z tej niezwykłej nocy.
9 Salsowy rekord Polski, Scena Wielkiego Stawu Królewskiego, godz. 19.00-20.00
W biciu rekordu wezmą udział tancerze i wszyscy, którzy będą mieli ochotę dołączyć do tego wydarzenia. Wykonawcy zatańczą przygotowany wcześniej układ Salsy Los Angeles. Jest to jeden z amerykańskich stylów salsy. Nie trzeba jednak znać żadnych układów, bo po specjalnym pokazie udział będzie otwarty i będzie można przyłączyć się w każdej chwili do wspólnego tańca.

10 Highline Area: triki na linie rozpiętej nad deptakiem, od godz. 19.00
Highline Area to specjalna strefa Nocy Kultury przeznaczona przede wszystkim dla highlinerów, którzy zmierzą się z zawieszoną na wysokości taśmą. Publiczność będzie mogła z zapartym tchem podziwiać walkę człowieka ze stresem i samym sobą. Lubelscy highlinerzy oraz ich goście (Janek Gałek i Piotr Błaszczak) podczas swoich przejść będą wykonywać dynamiczne ewolucje oraz tricki statyczne.

11 Bombardowanie włóczką, czyli drzewa w ubraniach, wirydarz Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12, godz. 19.00-20.00
Niemal trzydzieści kobiet różnych pokoleń i zawodów uzbrojonych w szydełka uczestniczy we wspólnej akcji "Bombardowanie włóczką". Od marca w czasie spotkań przygotowywały realizację wizualną z włóczki dla obiektów miejskich. Pierwsza odsłona pracy zostanie zaprezentowana w wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie. Będzie to okazja, żeby zobaczyć drzewa w kolorowych ubrankach szytych na miarę..

12 Kino samochodowe, parking pod Zamkiem Lubelskim, początek godz. 19.30
Na jedną noc parking zamieni się w samochodowe kino. Takie kino należy do najpopularniejszych amerykańskich tradycji z lat 50. XX wieku. Organizatorzy przygotowali wielki ekran, wygodne fotele, dźwięk nadawany wprost do samochodowych odbiorników radiowych i repertuar eksplorujący temat "kina drogi".

Na początek obejrzymy "Lapońską odyseję", komedię o Janne - facecie, który robi karierę żyjąc z zasiłku. Inari, jego dziewczyna, jest zmęczona jego życiowym nieudacznictwem i stawia mu pewnego dnia ultimatum: albo w domu pojawi się nowy telewizor, albo koniec z nimi. Tak rozpoczyna się wielka tułaczka biednego fajtłapy... "Thelma i Louise" to historia dwóch przyjaciółek, które po tragicznym wypadku ruszają w desperacką podróż. Ścigane przez zdeterminowanego detektywa, spotykają przystojnego autostopowicza, przeżywają moc ekscytujących przygód. "Kalifornia", sztandarowy film kina drogi pokazuje z kolei uroki podróżowania z niebezpiecznym przestępcą. UWAGA! Konieczne są rezerwacje. Bezpłatne wejściówki można rezerwować pod numerem telefonu: tel. 81 533 08 18 maksymalnie dla dwóch osób.

13 Mobilna galeria w autobusie, plac targowy, od godz. 19.00
W specjalnie zaaranżowanym autobusie miejskim prezentowane będą sztuki wizualne oraz poezja.
Wnętrze autobusu zostanie przekształcone - znajdą się w nim wlepki, obrazy, rysunki, fotografia i poezja. Zamiast reklam obejrzeć można będzie bazujące na reklamie wideo propagujące sztukę współczesną. Artyści, których prace zaprezentowane zostaną w mobilnej galerii to: Maria Lesnikova, Paulina Daniewska, Piotr Leszczyński, Zuzanna Kawalec, Kamila Czosnyk, Jolanta Lach.

14 Graffiti z mchu, ul. Farbiarska 4, od godz. 19.00
Zielone graffiti, czyli po prostu graffiti z mchu to technika rozpowszechniona pod koniec XIX wieku. Dziś przeżywa swój renesans. Dzięki swoim naturalnym właściwościom daje duże możliwości w przestrzeni miejskiej i pozwala wprowadzić nieco ożywiającej zieleni do miejsc zaniedbanych, zniszczonych i szarych. Uczestnicy będą pracowali na ścianie jednego ze zniszczonych budynków przy ul. Farbiarskiej. W ten sposób podarują mu drugie życie, a wspólna praca zwróci uwagę na to, ile zaniedbanych miejsc nas otacza oraz na to, że wszyscy mamy na to wpływ.

15 Znikające zawody, plac Po Farze 6, od godz. 19.00
To okazja, aby odbyć osobliwą podróż w czasie. Obejrzymy tradycyjny zakład krawiecki (w postaci trzech stanowisk z maszynami do przeróbek krawieckich), kącik z pasmanterią i decoupage'em (pokaz zarówno techniki, jak i akcesoriów), a także stoisko zielarskie. Swój stolik będzie miał tarocista, a także fotografik specjalizujący się w technikach dawnych (z tej okazji specjalnie przyjedzie prowadzony od pół wieku zakład fotograficzny z Kraśnika). Wszyscy rzemieślnicy wystąpią w strojach z dawnych epok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski