MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

NIK skontrolowała realizację inwestycji miejskich. Lublin stracił miliony złotych

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Najwyższa Izba Kontroli złożyła do prokuratury trzy zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa. To efekt kontroli dotyczącej realizacji inwestycji miejskich w województwie lubelskim. NIK wykryła nieprawidłowości, a dwa zawiadomienia dotyczą inwestycji realizowanych przez lubelski ratusz. Miasto z powodu aneksowania umów miało stracić, aż 12,3 mln zł.

NIK kontrolą objęła 12 inwestycji realizowanych przez UM: Lublin, Puławy, Świdnik i Zamość. Dlaczego do niej doszło? - Kontrola została podjęta z inicjatywy własnej NIK, a przesłanką do jej podjęcia były problemy w realizacji inwestycji publicznych wynikające z dotychczasowych kontroli – mówi Edward Szempruch, dyrektor delegatury Najwyższej Izby Kontroli w Lublinie. NIK swoją kontrolą objęła inwestycje miejskie realizowane w latach 2016-2022.

Nieprawidłowości przy umowach budowlanych

Jeśli chodzi o inwestycje realizowane przez lubelski ratusz NIK pod lupę wzięła: rewitalizację Parku Ludowego, rozbudowę szkoły podstawowej, przy ul. Berylowej oraz przebudowę budynku Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Vetterów.

Poważne nieprawidłowości wyszły przy okazji dwóch pierwszych inwestycji i dotyczą aneksów do umów budowlanych. NIK zarzuca ratuszowi, że nierzetelnie udokumentował i zweryfikował przesłanki zwiększenia wynagrodzenia wykonawcy rewitalizacji Parku Ludowego o kwotę 7,6 mln zł, po to, by alejki były wykonane w technologii innej niż ta wskazana na etapie postępowania przetargowego.

- W aneksie miasto zaakceptowało wynagrodzenie wykonawcy za w/w roboty w kwocie 7,6 mln zł, podczas gdy w kosztorysie projektanta cenę tę oszacowano na 3,9 mln zł, a w kosztorysie inspektora nadzoru na 6,6 mln zł – zauważa Anna Gąsior, główny specjalista kontroli państwowej.

To nie wszystko. Z kontroli NIK wynika, iż podczas realizacji zadań dotyczących rewitalizacji Parku Ludowego oraz budowy szkoły przy ul. Berylowej zawarte zostały trzy aneksy umów budowlanych, a w efekcie miasto nie naliczyło kar umownych w kwocie 4,6 mln zł. - W umowach o roboty budowlane kary umowne były przewidziane z 17 tytułów, ale nie były one przez miasto naliczane i egzekwowane – wskazuje Anna Gąsior i podaje przypadki, w których miasto nie naliczało kar: nieterminowa realizacja dokumentacji projektowej oraz przedkładanie kopii umów zawartych przez wykonawców robót z podwykonawcami.

Jak kontrolę NIK komentuje ratusz?

- Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła pewne zastrzeżenia dotyczące inwestycji, ale już w trakcie kontroli na bieżąco wdrażano zalecenia zgodne z wytycznymi instytucji kontrolnej – mówi Artur Szymczyk, z-ca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju. Szymczyk tłumaczy dlaczego alejki w Parku Ludowym zostały wykonane w technologii innej niż ta, którą zaplanowano wcześniej. - Zmiana technologii wynikała, z upływu czasu pomiędzy projektem, a realizacją inwestycji. Stan wód na etapie projektu był znacząco niższy, niż na etapie prac – tłumaczył Szymczyk i m. in. to, jego zdaniem, spowodowało konieczność aneksowania umowy: - Wycena prac przez wykonawcę opiewała na 8,7 mln zł, zaś w wyniku negocjacji miasto obniżyło ją na kwotę 7,6 mln zł, a zatem nieprawdą jest, by miasto poniosło szkodę na tę kwotę.

Po raporcie NIK suchej nitki na ratuszu nie zostawia Marcin Jakóbczyk (radny klubu PiS): Rzadko spotykana hojność władz miejskich wobec realizatorów inwestycji. Wygląda to tak jakbyśmy jako miasto nie tylko nie mieli długu, ale wręcz gigantyczne rezerwy finansowe i chcieli ochoczo podzielić się nimi z prywatnymi firmami.

Uwaga Jakbóczyka wprost pokrywa się z opinią dyrektora lubelskiej NIK: - Z jednej strony samorządy narzekają na brak pieniędzy, ale z drugiej strony takie zbyt liberalne podejście do aneksowania umów, odraczania, przesuwania terminów jest pozbawianiem należnych dochodów - uważa Edward Szempruch.

W związku z zawarciem czterech aneksów umów NIK złożyła do Prokuratury Okręgowej w Lublinie zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu przestępstwa. Według NIK aneksowanie umów spowodowało, że miasto poniosło stratę w wysokości 12,3 mln zł.

- Skierowane przez NIK zawiadomienia do prokuratury rodzą pytania czy była to jedynie niefrasobliwość czy działanie celowe. Przypomnę też, że w kontekście powstawania Dworca Metropolitalnego również pojawiają się pytania czy ratusz będzie naliczał kary umowne wobec nieterminowej realizacji inwestycji. Po publikacji raportu NIK boję się czy te pytania nie stają się czysto retorycznymi - zastanawia się radny Jakóbczyk

.
Zawiadomienie do prokuratury wpłynęło także po kontroli NIK w Urzędzie Miasta w Puławach. Tu kontrola dotyczyła przebudowy Domu Chemika. Zdaniem kontrolerów zmiany do umów budowlanych zostały wprowadzone nieprawidłowo, w efekcie czego miasto miało stracić 4,8 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: NIK skontrolowała realizację inwestycji miejskich. Lublin stracił miliony złotych - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto