MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nietypowa obrona pracy magisterskiej z bronią w ręku

Leszek Mikrut
Nietypowa obrona obędzie się 19 lipca na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej
Nietypowa obrona obędzie się 19 lipca na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej Leszek Mikrut
Student historii UMCS Grzegorz Antoszek przeciera nową drogę w edukacji akademickiej. Dosłownie z bronią w ręku będzie bronił on swej pracy magisterskiej na terenie lubelskiego skansenu.

Niewątpliwie będzie to wydarzenie warte uwagi ze względu na swą pionierską formę. Nietypowa obrona obędzie się już w najbliższą niedzielę, 19 lipca br., o godz. 14.00, na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej (skansen). Będą mogli przyglądać się jej wszyscy chętni.

W sektorze „Powiśle” odbędzie się rekonstrukcja historyczna upamiętniająca wydarzenia, jakie rozegrały się na Lubelszczyźnie latem 1944 roku. Inscenizacja ma przede wszystkim walor edukacyjny, w związku z czym zaprezentowane zostaną najważniejsze zdarzenia tamtego okresu, które zaistniały w naszym regionie i miały olbrzymi wpływ na późniejsze losy Polski.

Termin inscenizacji jest jak najbardziej zbliżony do rocznic tamtych odległych już wydarzeń.

- Ich zrozumienie ułatwi profesjonalna narracja – tłumaczy sam pomysłodawca Grzegorz Antoszek. - Jako pierwsze ukazane zostaną walki niemieckich oddziałów zaporowych z nacierającymi czołówkami radzieckimi. Szczególny nacisk zastanie położony na zaangażowanie partyzantów AK, w ramach realizacji planu „Burza”. Zaznaczone będą również ich tragiczne losy po spotkaniu z NKWD oraz proces wprowadzania w Polsce władzy ludowej - uzupełnia.

W rekonstrukcji udział wezmą najlepsze grupy odtwórcze w kraju, w sumie ok. 50 osób. Trzon stanowić będą członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Grenadiere”, do której należy autor pracy. Sama zaś rozprawa magisterska posiada również klasyczną formę pisemną – liczy 70 stron, na których powstało 6 rozdziałów.

W niedzielne popołudnie w skansenie użytych zostanie pięć pojazdów mechanicznych, duża ilość broni palnej i środków pozoracji pola walki

Ta niewątpliwie pionierska praca realizowana jest pod kierunkiem jej promotora - dziekana Wydziału Humanistycznego UMCS prof. dra hab. Roberta Litwińskiego, zaś samo wydarzenie zaistnieje dzięki niewątpliwej przychylności rektora uczelni prof. dra hab. Stanisława Michałowskiego.

- Realizacja obrony takiej pracy dyplomowej pozwoli na sformułowanie odpowiedzi na liczne pytania środowiska naukowego historyków, stykającego się z amatorskim ruchem odtwórczym – wyjaśnia Grzegorz Antoszek. - Niewątpliwie uda się pokazać możliwości wyjścia edukacji historycznej poza mury szkół i uczelni oraz potencjał tkwiący w mediatyzacji historii. Kolejnym problemem do zbadania w trakcie inscenizacji jest kwestia unaukowienia rekonstrukcji historycznej. A wszystko po to, byśmy razem mogli poszerzyć wiedzę o tragicznym lecie 1944 roku pośród mieszkańców Lublina i regionu – dodaje.

– Będzie to pierwsza obrona poza uniwersytetem – mówi promotor pracy prof. Robert Litwiński, dziekan Wydziału Humanistycznego. Na naszym wydziale jesteśmy otwarci na tego rodzaju propozycje i zawsze wspieramy innowacyjne działania. To rodzaj unaukowiania pasji i wyjścia poza akademickość. Zgodziłem się na tę formę obrony, gdyż mamy tu do czynienie z pasjonatem, zajmującym się rekonstrukcją historyczną. A niezwykle trudno byłoby obronić taką pracę jedynie poprzez słowo pisane. Praktyka jest tu jak najbardziej wskazana – konkluduje.

Wydarzenie odbędzie się przy wydatnej pomocy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie oraz Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin. Samą zaś inicjatywę wspierają: Fundacja Absolwentów UMCS, TVP Historia, TVP Lublin, portal Historia.org.pl, Do broni!, Surge Polonia, Red is Bad i inne podmioty.

- Obrona pracy magisterskiej w taki sposób jest dla mnie wyzwaniem – przyznaje autor pomysłu. - Jest to przedsięwzięcie wymagające dużej ilości sił i czasu. Jednak zważywszy, że chciałbym się w przyszłości doktoryzować, może to być doskonały pierwszy krok – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto