Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni w obiektywie Joanny Pawlik. Wystawa fotograficzna „Balans”

Redakcja
Od kilku dni w gmachu Biblioteki Głównej UMCS można oglądać fotografie niepełnosprawnej artystki Joanny Pawlik, poświęcone młodym osobom ciężko doświadczonym przez los.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

- Prezentację zorganizowali studenci ze Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych "Alter Idem" – informuje Katarzyna Skalska, specjalista ds. studentów niepełnosprawnych. - Oni to właśnie poprzez działalność w tej organizacji zaangażowali się na rzecz znoszenia barier w środowisku akademickim. Naszą motywacją była chęć przedstawienia osób niepełnosprawnych, jako ludzi, którzy także mogą realizować swoje marzenia, pragnienia i pasje. Współorganizatorem wystawy jest Punkt Informacyjno-Konsultacyjny dla Studentów Niepełnosprawnych oraz Muzeum UMCS.

- "Alter Idem" obchodzi właśnie swoje drugie urodziny – uzupełnia Katarzyna Skalska – a czwartkowy wernisaż wystawy był imprezą urodzinowa Zrzeszenia. Organizacja ta skupia na równych prawach studentów pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Jest to swoisty inkubator pozytywnej postawy w życiu społecznym. Studenci mogą tutaj nauczyć się współdziałania z innymi na rzecz wspólnego dobra. A jest to konieczność chwili dla wszystkich ponad 400 studentów, którzy korzystają z naszego wsparcia.

- Motywem przewodnim mojej działalności artystycznej jest ukazanie równowagi psychicznej przy zachwianiu tej fizycznej – twierdzi Joanna Pawlik, artystka, która sama utraciła nogę w wieku 10 lat. - Przykre doświadczenia, które wpłynęły na nasz wygląd fizyczny, a więc amputacja, blizna, niepełnosprawność, czy cokolwiek, co pozostawia widoczną zmianę na ciele, oddziałują na naszą psychikę. Zastanawiam się czy jesteśmy w stanie to wszystko w ogóle zaakceptować, pogodzić się z nową rzeczywistością. Ale rozwiązań jest tyle, ilu poszkodowanych przez los ludzi.

- Interesuje mnie ten most, wiążący mnie z innymi ludźmi, którzy doświadczyli tego samego – mówi artystka. - Skupiam się na tym, co dzieje się z człowiekiem po amputacji dużej części ciała oraz w jaki sposób można mówić o samym doświadczeniu straty.

Twórczość Joanny Pawlik, jak twierdzi Lidia Krawczyk, kurator jednej z wystaw artystki, staje się przestrzenią umożliwiającą dialog, wymianę doświadczeń i estetyk, jest próbą swoistej rozmowy o bólu, odrzuceniu oraz o sile, którą można zbudować w momencie utraty. Problem niepełnosprawności stanowi poważne wyzwanie nie tylko dla każdego człowieka, ale także wyzwanie dla samej sztuki, która od wieków była oparta na pojęciu piękna i harmonii. Historia sztuki - to między innymi narracja o dążeniu do doskonałości, o wizerunkach ciał bez skazy, idealnych i proporcjonalnych.

Tym razem, mieszkająca na stałe pod Wawelem artystka Joanna Pawlik, absolwentka wydziału malarstwa ASP w Krakowie, zademonstrowała swe artystyczne przemyślenia nie w postaci obrazów, ale na 17 fotografiach. Wszystkie one są pokłosiem sesji, które odbyły się w 2010 roku.

Wystawa odbywa się pod patronatem prorektora UMCS ds. studenckich prof. dra hab. Stanisława Michałowskiego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto