Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NFZ karze nieubezpieczonych

Bartek Budzyński
Bartek Budzyński
Kto po przerwie w opłacaniu składek chce mieć ubezpieczenie zdrowotne, może zdziwić się karą, jaką nałoży na niego Narodowy Fundusz Zdrowia. Nasz czytelnik zapłacił aż 1,5 tys. zł!

- Od prawie dwóch lat nie miałem ubezpieczenia zdrowotnego, bo od skończenia studiów pracowałem na umowę o dzieło – mówi pan Michał, nasz Czytelnik. - Przy tego rodzaju umowie mój pracodawca nie odprowadzał żadnych składek do NFZ-u, ani do Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych. To problem, bo bez ubezpieczenia nie mogę pójść do państwowej przychodni, ani leczyć się w szpitalu.

Pan Michał chciał zacząć opłacać składkę. – I tu zaczęły się schody – opowiada.

– Dowiedziałem się, że zanim NFZ obejmie mnie ubezpieczeniem, będę musiał zapłacić karę. To ponad 1500 złotych! Nie rozumiem, czemu muszę płacić tyle pieniędzy, jeśli przez dwa lata w ogóle nie byłem w szpitalu.

- To nie kara, a opłata narzucona przez ustawę – wyjaśnia Łukasz Semeniuk, rzecznik lubelskiego oddziału NFZ.

– Opłacanie składek jest ustawowym obowiązkiem każdej osoby, która chce korzystać z opieki medycznej. Jeśli ktoś nie wypełniał tego obowiązku przez więcej niż trzy miesiące, a chce się dobrowolnie ubezpieczyć, to musi ponieść opłatę. Ponowne ubezpieczenie uzależnione jest od wpłacenia opłaty. Pieniądze będą przeznaczone na potrzeby opieki medycznej.

Takie wytłumaczenie nie przemawia do nieubezpieczonych. Zwłaszcza, że z roku na rok ich „kara” będzie wzrastać.

– Jeśli będę zwlekać, NFZ każe mi zapłacić jeszcze więcej – mówi pan Michał. – Po dwóch latach będę musiał zapłacić ponad trzy tysiące złotych, a po pięciu – prawie pięć tysięcy złotych. Dziesięć lat zwłoki to koszt ponad sześciu tysięcy złotych.

- Rozwiązaniem problemu może być znalezienie pracy na etat – mówi Semeniuk.

– Składki na ubezpieczenie będzie odprowadzał pracodawca. W tym wypadku nie ma trzeba płacić tej dodatkowej opłaty. Podobnie jest w przypadku założenia indywidualnej działalności gospodarczej. Nieubezpieczeni mogą też starać się o zwolnienie z zapłacenia „kary”. Przysługuje to osobom, które są w trudnej sytuacji rodzinnej lub majątkowej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto