Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Następca baobabu na placu Litewskim pojawi się jesienią

Małgorzata Szlachetka
Anna Kurkiewicz
W drugiej połowie lub pod koniec października ratusz planuje nasadzenie nowej topoli na placu Litewskim.

Projekt nowego placu Litewskiego uwzględniał zachowanie ponadstuletniej topoli, którą lublinianie nazwali baobabem. Wiekowe drzewo zostało jednak w maju wycięte, ponieważ eksperci uznali, że jest w tak złym stanie, że zagraża bezpieczeństwu przechodniów.

Wojewódzki konserwator zabytków uznał, że następca baobabu również będzie topolą. Jej pień ma mieć w obwodzie co najmniej 20 cm na wysokości 1 m. Ratusz szukał sadzonki odpowiednich rozmiarów także wśród zagranicznych szkółek ogrodniczych. Finalne rozmowy są jednak prowadzone z firmą z naszego województwa. – Oferent został już wybrany, finalizujemy umowę. O konkretach zakupu będziemy mogli mówić po jej podpisaniu – zapowiada Joanna Bobowska z zespołu prasowego Urzędu Miasta Lublin.

– Przed nasadzeniem wykonawca będzie zobowiązany do usunięcia korzeni poprzedniego drzewa i do odgrzybienia tego miejsca – dodaje. Osoby sadzące nowe drzewo mają też uwzględnić m.in. system nawadniania, jaki pozostał po usuniętej topoli czarnej.

Co z dziećmi baobabu?

Sprawdziliśmy też, jak mają się sadzonki pobrane z baobabu w dniu wycinki. Okazuje się, że ze stu sadzonek ukorzeniły się tylko trzy i na razie znajdują się w doniczkach. Specjaliści wypowiadają się jednak ostrożnie na ich temat. – Obecnie sadzonki stoją w miejscu.

Nie ma dla nich dużej nadziei, bo mieliśmy tu do czynienia ze starym drzewem – nie kryje Ryszard Sawicki, kurator Działu Roślin Drzewiastych Ogrodu Botanicznego UMCS.

Tymczasem w miejscu po baobabie wyrastały zielone pędy. Były jednak wyrywane w czasie sprzątania placu. – Z pozostałego w gruncie fragmentu zagrzybionego systemu korzeniowego mogą odbijać pędy, jednak nie mają one znaczącej wartości przyrodniczej – przekonuje Joanna Bobowska z UM Lublin. Ryszard Sawicki z Ogrodu Botanicznego UMCS jest innego zdania: – Pędy rosnące od korzeni mogą mieć większą siłę wzrostu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto