Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w Lublinie. Zobacz zdjęcia z otwarcia tematycznej wystawy

PW
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką odbyły się w Lublinie 24 marca. W ich ramach w krużganku przy lubelskim Archiwum Państwowym otwarto tematyczną wystawę.

- Społeczność żydowska w Lublinie i na Lubelszczyźnie znalazła swoją nową ojczyznę, miejsce, gdzie mogła swobodnie się rozwijać, funkcjonować i tak było aż do czasów II wojny światowej. Ta wystawa jest poświęcona Polakom, którzy ratowali życie ludności żydowskiej w tym czasie - mówił podczas otwarcia ekspozycji pn. „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej” dr Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie. - Wiemy, że ta postawa była zróżnicowana, jednak dzisiaj mówimy o takich sytuacjach, które pokazują, że Polacy, tak jak to dzieje się teraz w okresie wojny w Ukrainie, potrafili wznieść się na szczyty człowieczeństwa i niezależnie od tego, że groziły im ostre reperkusje, łącznie z karą śmierci, pomagali Żydom, którzy byli w potrzebie. Niech ta wystawa przypomina nam o tamtych dniach sprzed 80 lat, ale niech też buduje w nas właściwe postawy, które, jak się okazuje, trzeba okazywać także dziś - podkreślił.

Na wystawie zatytułowanej „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej” widnieją m.in. przykładowe historie osób, które włączyły się w pomoc społeczności żydowskiej w tamtym okresie, dane ilościowe oraz informacje o udzielanej Żydom pomocy instytucjonalnej. Podobne ekspozycje pojawiły się także w innych polskich miastach.

- Chcielibyśmy, aby historia tych, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej była przykładem również współcześnie, abyśmy również dzisiaj ratowali tych, których życie jest zagrożone - mówił z kolei dr Robert Derewenda, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

24 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w 2018 roku. W Lublinie, oprócz otwarcia wystawy, w ramach tegorocznych obchodów złożono również kwiaty przy tablicy pamiątkowej bł. Marty Wołowskiej przy Krakowskim Przedmieściu.

Zobacz prace artystów sztuki współczesnej z całej Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie