Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nałęczów: Cały kurort w przebudowie (zdjęcia)

Redakcja
Archiwum Urzędu Miasta Nałęczów
Któż nie zna Nałęczowa, któż nie jest nim zafascynowany? Ale uzdrowisko po wielu latach działalności wymagało już znaczącego liftingu.

Odkąd w 1751 roku tereny dzisiejszego miasta i jego okolic zakupił ówczesny starosta wąwolnicki Stanisław Małachowski, nazywając całą posiadłość po 21 latach Nałęczowem od noszonego przez swój ród herbu Nałęcz, minęło już ponad 260 lat. Następnie, już po powstaniu styczniowym, za sprawą kolejnego właściciela tych dóbr Michała Górskiego oraz trzech lekarzy sybiraków: Fortunata Nowickiego, Wacława Lasockiego oraz Konrada Chmielewskiego, istniejące już od początku XIX wieku niewielkie miejscowe uzdrowisko, zostało znacznie zmodernizowane i zaczęło przyciągać rzesze kuracjuszy, ale także śmietankę kulturalną i towarzyską tamtych lat. Mieszkał tu i tworzył Stefan Żeromski, Bolesław Prus, przyjeżdżał do wód i Henryk Sienkiewicz.

Od 1963 roku Nałęczów posiada prawa miejskie.

- Nałęczów przypomina w ostatnich tygodniach wielki plac budowy – przyznaje zastępca burmistrza miasta Artur Rumiński. - W różnych częściach miasta jest realizowanych szereg inwestycji objętych wspólnym projektem rewitalizacji. W tym roku samorząd wyda na ten cel ponad 6 mln złotych, które pozyskał z tzw. „funduszy unijnych”, a dokładniej z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013 – dodaje.

Cały realizowany w latach 2007-2014 projekt to koszt ponad 11 milionów z czego tylko 4 stanowiły środki gminne wydatkowane na inwestycje przeprowadzone w latach 2007 – 2010.

W tym czasie pobudowano w Nałęczowie wyjątkowe, bo o charakterze sukiennicowym, miejskie „Targowisko pod Łabędziem”, toaletę miejską na skwerze przy ul. 1-go Maja, gruntownie wyremontowano zabytkowy budynek „Ochronki” im. Adama Żeromskiego tzw. „Dom Światła”, pobudowano ul. Głębocznicę z pięknymi gabionowymi kaskadami, podtrzymującymi zbocza wysokiego wąwozu, przebudowano ulice: 1-go Maja i St. Poniatowskiego, zbubudowano pierwsze w Nałęczowie rondo na połączeniu ulic: St. Poniatowskiego, Granicznej oraz Heleny i Kazimierza Dulębów – wylicza Artur Rumiński. - Wartość tych inwestycji stanowiła finansowy wkład własny do projektu. Pozostałe środki napływające do Gminy Nałęczów pochodzą z dofinansowania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego - dodaje.

Aktualnie gorączkowo finalizowana jest większość inwestycji, a wszystkie prace związane z rewitalizacją zostaną zakończone do końca października br.

- Ekipy budowlane kończą już prace przy zagospodarowaniu okolic Nałęczowskiego Ośrodka Kultury – kontynuuje zastępca burmistrza Nałęczowa. - Obejmują one budowę nowego parkingu oraz dróg dojazdowych i chodników, wymianę nawierzchni reprezentacyjnego placu wyposażonego w plenerową szachownicą oraz zagospodarowanie terenów zielonych. Przy ul. Lipowej trwa renowacja zabytkowej Kapliczki św. Michała Archanioła, a przed „Targowiskiem pod Łabędziem” przy ul. Poniatowskiego powstaje stylowy budynek handlowy, wyposażony w ogólnodostępne toalety, pełniący również funkcję głównej bramy wejściowej na targowisko.

Samo targowisko, które również wybudowane zostało w ramach rewitalizacji, zdobyło już uznanie ekspertów Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, którzy przyznali tej inwestycji prestiżową nagrodę „Złota Kielnia”.

- Ponadto, przy ul. 1-go Maja ekipa przebudowuje chodniki – uszczegóławia Artur Rumiński - a na centralnym skwerze miejskim przy ul. Fryderyka Chopina zagospodarowywane są tereny zielone, powstaje plenerowa galeria i okazały plac zabaw dla dzieci. W najbliższym czasie pobudowana zostanie stylowa altana. Pod koniec czerwca rozpoczęto prace związane z przebudową drogi łączącej ul. Lipową i 1-go Maja. W tym miejscu powstaną nowe miejsca parkingowe, a nawierzchnia wykonana zostanie z kostki brukowej. Trwają też prace przy ogrodzeniu i czterech bramach, prowadzących do Parku Zdrojowego, oraz przy tak zwanej termomodernizacji budynku komunalnego, który znajduje się przy ul. Spółdzielczej - dodaje.

Kolejne zadanie - to II etap rewitalizacji „Ochronki” im. Adama Żeromskiego.

- W tym projekcie prace polegają na remoncie kamiennego ogrodzenia, wykonaniu głównej drogi wjazdowej, spacerowych, rekonstrukcji schodów wejściowych a także organizacji terenów zielonych i na budowie placu zabaw dla dzieci – dodaje na zakończenie Artur Rumiński, zastępca burmistrza Nałęczowa.

Wszystkie inwestycje w tym podlubelskim uzdrowisku mają być zrealizowane jeszcze w tym roku, bowiem ich zakończenie wyznaczono na 30 października.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto