Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najpopularniejsze kierunki studiów w Lublinie w 2011 roku

redakcja
redakcja
Archiwum
Sprawdziliśmy, które kierunki na lubelskich uczelniach cieszą się największa popularnością.

Kto dotąd nie wybrał kierunku studiów ma na to ostatnią szansę. Większość lubelskich uczelni podania od kandydatów na studia przyjmowała we wtorek do godz. 15.– Przez cały dzień, co chwila wpływały do nas kolejne wpłaty potwierdzające rejestrację kandydatów – przyznaje Radosław Hałas, rzecznik prasowy KUL.

Przyszli studenci Politechniki Lubelskiej mogą rejestrować się na stronie uniwersytetu do północy. Tutaj, podobnie jak rok wcześniej, największym zainteresowaniem cieszy się architektura i budownictwo.

– Architekturę w Lublinie można studiować dopiero od dwóch lat. Kandydaci mają wysoko postawioną poprzeczkę. Dzięki temu udaje nam się utrzymać wysoki poziom, a studenci znajdują pracę jeszcze w trakcie studiów. Często otrzymują też propozycje pracy za granicą – mówi prof. Bogusław Szmygin, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.

Na największej lubelskiej uczelni tegorocznym hitem okazała się iberystyka translatorska. O jedno miejsce stara się ponad 14 kandydatów. – Wiele osób wybiera ten kierunek ze względu na dobrze płatną pracę w przyszłości – mówi Kamil Nowakowski z biura rekrutacji UMCS.

W czołówce popularnych kierunków po raz pierwszy znalazł się też jazz i muzyka estradowa i psychologia. – Od kilku lat dużym powodzeniem cieszą się też Finanse i Rachunkowość oraz Prawo. W tym roku otwieramy nowy kierunek, Studia Wschodnioeuropejskie, gdzie o jedno miejsce stara się 5 kandydatów – mówi Anna Guzowska, rzecznik prasowy uczelni.

Najwięcej maturzystów stara się p przyjęcie na studia medyczne. Na lubelskim UM na stomatologię jest ponad 22 kandydatów na miejsce, a na medycynę ponad 16.

Marta Kaźmierak z Lublina złożyła podania do sześciu uczelni medycznych. – M.in. do Gdańska, Poznania i Lublina. Najbardziej zależy mi na tym, by dostać się na farmację w Lublinie – mówi Marta.

Agnieszka Kozak, tegoroczna maturzystka z IV LO, czeka na odpowiedź z Wydziału Pielęgniarskiego UM i z dziekanatu Dziennikarstwa UMCS. – Jeśli będę mogła wybierać, wybiorę pielęgniarstwo. Myślę, że ten zawód ma przyszłość – uważa.
Wyniki dotyczące rekrutacji na studia wyższe w Lublinie poznamy w przyszłym tygodniu.

Liczba osób na miejsce (2011 rok)

UMCS
iberystyka translatorska 14,7
iberystyka nauczycielska 10
jazz i muzyka estradowa 8,7
psychologia 7,5

Uniwersytet Przyrodniczy
geodezja i kartografia 10
weterynaria 10
gospodarka przestrzenna 10
inżynieria środowiska 6
Politechnika Lubelska
budownictwo 5,5
inżynieria biomedyczna 4,8
architektura i urbanistyka 4,4
transport 4,2
mechatronika 3,8

Uniwersytet Medyczny
stomatologia 22,16
medycyna 16,33
analityka medyczna 12, 14
farmacja 11.02
kosmetologia 12, 03
dietetyka 9,27
izjoterapia 8,67

KUL
prawo 6
filologia angielska 6
psychologia 5
gospodarka przestrzenna 5

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto