Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na wózkach inwalidzkich dookoła Polski. Wyprawa „Równość i Godność” dociera do Łęcznej

Redakcja
Archiwum Wyprawy "Równość i Godność"
Trwa akcja „Równość i godność", której celem jest zwrócenie uwagi władz administracyjnych wszystkich szczebli na pilną potrzebę stworzenia właściwych warunków życia dla osób niepełnosprawnych.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Pomysł na taką wyprawę powstał w gronie przyjaciół mniej więcej 2 lata temu z inicjatywy Teresy Pruskiej - Kołodziej. Z czasem do projektu przyłączyły się m.in : gorzowski Oddział Towarzystwa Walki z Kalectwem , kanadyjska firma TODA HERBAL International Inc. Vancouver, Canada , Fundacja WOŚP Jurka Owsiaka i wiele innych.

Trójka niepełnosprawnych wybitnych sportowców z Gorzowa: Teresa Pruska-Kołodziej, Małgorzata Korzeniowska i Bogusław Nowak - odbywa wyprawę dookoła Polski, w trakcie której uczestnicy prezentują postulaty projektu. Głównym celem akcji jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie postanowienia, które zostały zapisane w ustawach i konwencji praw osób niepełnosprawnych, były realizowane w praktyce.

Podróż odbywa się na wózkach inwalidzkich.

Wysoko ocenił całą akcję Jurek Owsiak:

Wyprawa rozpoczęła się 24 czerwca, zaś finał zaplanowany został na 4 sierpnia. W trakcie 42 dni uczestnicy akcji wraz z pilotami wyprawy, którymi są Wanda Szumna, była dyrektorka gorzowskiego szpitala, i Antoni Nowakowski, wieloletni dyrektor ośrodka rehabilitacyjnego w Gościmiu, przemierzą łącznie dwa i pół tysiąca kilometrów, odwiedzając kilkadziesiąt miejscowości.

Tak uczestnicy startowali 2,5 tygodnia temu:

Początek trasy miał miejsce w Barlinku, a zakończenie zaplanowane jest w Gorzowie Wielkopolskim. Trasa prowadzi przez Łęczną, gdzie będzie dłuższy postój, a także otwarte spotkanie z mieszkańcami Łęcznej i powiatu łęczyńskiego.

Goście najbliższy weekend spędzą w Łęcznej gdzie upłynie połowa wyprawy, a także nastąpi zmiana pilotów jadących z niepełnosprawnymi, dbających o sprzęt i logistykę. W ten dzień wyprawa wyruszy z Komarówki Podlaskiej i poprzez Parczew oraz Ostrów Lubelski dotrze nad Wieprz. Przybycie uczestników wyprawy nastąpi 13 lipca (sobota) ok. godz. 18.30.

W niedzielę 14 lipca zaplanowany jest dzień odpoczynku.
**
- Dzięki pomocy i zaangażowaniu Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęcznej – informuje Grzegorz Kuczyński z Łęczyńskiego Ratusza - zorganizowane zostanie otwarte spotkanie z mieszkańcami. Odbędzie się ono w auli parafii pw. św. Barbary tuż po zakończeniu mszy świętej o godzinie 10.00. Będzie można posłuchać m. in. o celach wyprawy, jej dotychczasowym przebiegu, a także o samych uczestnikach.

15 lipca rano wyprawa wyruszy w dalszą podróż po naszym województwie. Na trasie znajdują się, między innymi, takie miejscowości, jak: Biskupice, Piaski, Żółkiewka, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Biłgoraj, Tarnogród.

W akcji niepełnosprawnych sportowców biorą udział:

  • Teresa Pruska-Kołodziej – niepełnosprawna od urodzenia, porusza się wyłącznie na wózku inwalidzkim, posiada niesprawność obu kończyn dolnych i jednej kończyny górnej, wielokrotna mistrzyni Polski w konkurencjach rzutowych.

  • Małgorzata Korzeniowska – porusza się przy pomocy aparatu ortopedycznego i kuli. Przez 35 lat uprawiała sport. Wielokrotna medalistka Polski, Europy i świata w łucznictwie – brązowy medal na paraolimpiadzie w Sydney w 2000 roku.

  • Bogusław Nowak – były żużlowiec, porusza się na wózku inwalidzkim, reprezentował barwy Stali Gorzów Wielkopolski, odnosząc szereg sukcesów - 12 medali Drużynowych Mistrzostw Polski oraz 5 medali Mistrzostw Polski Par Klubowych. W 1977 roku zdobył we Wrocławiu tytuł Drużynowego Wicemistrza Świata, a także złoty i brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Polski oraz wiele innych nagród.

  • Gościnnie w wyprawie bierze udział także 29-letni Martyn Sibley z Cambridge, ale od kilku lat samodzielnie mieszkający w Londynie. - Byłem w Australii, Meksyku, skończyłem studia, prowadzę samochód – wylicza Martyn. - Rzecz w tym, że mogę pokazać ludziom, jak wiele jest możliwe. Nawet jeśli jesteś niepełnosprawny, wciąż masz możliwość realizować swoje marzenia.

Na trasie, podczas postojów, zbierane są podpisy pod postulatami wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, tak, aby matki niepełnosprawnych dzieci mogły być zatrudnione w charakterze ich opiekunek i mogły one nabywać prawa emerytalne. Innym postulatem jest zmniejszanie barier architektonicznych, które uprzykrzają codzienne funkcjonowanie niepełnosprawnych.

- Uczestnicy tej wyprawy potrzebują jak największego nagłośnienia medialnego i instytucjonalnego o trasie przejazdu i przystankach – podkreśla sekretarz wyprawy Tadeusz Miszczak.

- Bardzo ważna dla sportowców i ich opiekunów jest możliwość spotykania się z lokalnymi władzami i lokalnymi środowiskami osób niepełnosprawnych dla wsparcia i poparcia ich postulatów. Budżet wyprawy jest niezmiernie ograniczony, a w trakcie podróży nie są zbierane dary pieniężne. Tak więc, jest niezmiernie pomocne podawanie w każdym komunikacie medialnym informacji bankowych i tego, w jaki sposób można przekazywać dary pieniężne. Wszelkie informacje dotyczące wyprawy Równość i Godność udostępniamy na naszych stronach – dodaje.

- Za wszelką pomoc i chęć współpracy - w imieniu uczestników wyprawy bardzo dziękuję – kończy wypowiedź Tadeusz Miszczak

  • Pomocne strony internetowe:

http://rig-wyprawa.blogspot.com/
https://www.facebook.com/RownosciGodnosc?ref=hl

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto