Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na UMCS pisali Totalne Dyktando z języka rosyjskiego

Leszek Mikrut
Już po raz 14. odbyła się coroczna akcja edukacyjno-społeczna skierowana do wszystkich, którzy umieją pisać po rosyjsku.

Wydarzenie to od 204 roku odbywa się cyklicznie i ma wymiar globalny. W tym samym dniu i o tej samej godzinie w dziesiątkach miast Rosji oraz świata chwytają za pióra wszyscy ci, którzy pragną sprawdzić swe umiejętności w zakresie prawidłowego stosowania ortografii języka Puszkina i Tołstoja. Celem akcji jest pobudzenie zainteresowania językiem rosyjskim, problemami poprawności językowej w kontekście rozwoju kultury pisania, ale głównie - sprawdzenie samego siebie.

Akcję zapoczątkowali 13 lat temu filolodzy z Nowosybirskiego Uniwersytetu Państwowego. Dziś obejmuje ona ok. 150 tys. uczestników z prawie 750 miast w ponad 70 państwach. Dodatkowo jeszcze dziesiątki tysięcy osób oglądają rokrocznie transmisję on-line. Tekst dyktanda co roku przygotowywany jest przez wybitnego pisarza, filologa itp., zaś do organizacji wydarzenia włączają się ludzie ze świata nauki i kultury.

W 2016 roku po raz pierwszy Totalne Dyktando pisano w Warszawie, a głównym jego organizatorem zarówno rok temu, jak i obecnie był Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie.

W tym roku totalne dyktando po raz pierwszy można było napisać także w Lublinie. Impreza odbyła się w połowie kwietnia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej UMCS, a wziąć mógł w nim udział dosłownie każdy, bowiem nie było ograniczeń wiekowych, a uczestnictwo było bezpłatne. Tekst czytała dyrektor CJiKR UMCS dr Swietłana Szaszkowa. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa, natomiast dla laureatów przewidziano nagrody.

Totalne dyktando - to tekst z dużą liczbą trudnych słów i znaków interpunkcyjnych, które jednocześnie piszą i rodzimi użytkownicy języka (native-speakerzy), i jego znawcy, będący obcokrajowcami, i uczący się go, i emigranci - ci, którzy już nie tak często korzystają z ojczystego języka. Taki tekst ma dużą szansę sprawdzenia, jak dobrze zna się lub jeszcze pamięta zasady języka rosyjskiego. A fakt ten jest szczególnie aktualne teraz, gdy rękę coraz częściej zastępuje klawiatura, a umiejętność czytania i pisania sprawdzają specjalne programy na komputerach i w telefonach komórkowych,

W tym roku wydarzenie objęło wszystkie kontynenty: główne stolice Europy, Azję, Północną i Południową Amerykę, Afrykę, Australię i Oceanię. Ponieważ dyktando odbywa się w języku rosyjskim, za granicą piszą go głównie studenci rusycyści, osoby, które studiowały jeszcze w Związku Radzieckim lub już w Federacji Rosyjskiej, ale także emigranci, którzy przyjechali tutaj niedawno, jak też ci, którzy już od wielu lat mieszkają za granicą i cenią język rosyjski.

Kolejna okazja do sprawdzenia swoich sił w Totalnym Dyktandzie będzie miała miejsce już za rok w kwietniu. I znów swe gościnne podwoje użyczy akcji Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej UMCS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto